Prezident Ivan Gašparovič je smutný a znepokojený z výzvy politológa Miroslava Kusého na občiansku neposlušnosť po odmietnutí Jozefa Čentéša.
BRATISLAVA. Politológ Miroslav Kusý vyprovokoval svojou výzvou na občiansku neposlušnosť prezidenta Ivana Gašparoviča k reakcii.
Prezident na svojom oficiálnom webe píše, že zostal z Kusého článku, ktorý vyšiel v denníku SME minulý týždeň v piatok, „smutný a znepokojený“.
„Trochu ma to udivuje, lebo v čase, keď som mu pomáhal do kresla rektora Univerzity Komenského, som u neho žiadne rozhorčenie z môjho konania nebadal,“ píše prezident.
Kusého nazval jednofarebným politológom, krikľúňom a „politickým rytierom bez bázne a hany“ a pripomenul mu, že aj politológ musí mať minimálne právne vedomie a vedomie zodpovednosti za to, čo koná.
Kusý sa podľa prezidenta pridal k tým, ktorí „nepriamo vyzývajú k zvrátenému nerešpektovaniu rozhodnutia Ústavného súdu,“ ktorý potvrdil prezidentove oprávnenie vo veci rozhodnúť.
Miroslav Kusý: Prezident narobil už dosť hanby
Právny názor prezidenta
Prezident sa obhajuje, že v liste predsedovi parlamentu na deviatich stranách dostatočne zdôvodnil, prečo sa rozhodol Jozefa Čentéša nevymenovať za generálneho prokurátora.
Gašparovič si myslí, že keby Kusý jeho list čítal, „musel by prinajmenšom zapochybovať a pochopiť, že nie je dôvod vyzývať k občianskej neposlušnosti“.
„Ako právnik i politik som si v záležitosti voľby generálneho prokurátora vytvoril právny názor, ktorý zďaleka nemusí uspokojiť všetkých, ale za ktorým si stojím“, píše prezident.
Tvrdí, že za jeho odôvodnením sú desiatky rozhovorov, právnych analýz a množstvo poznatkov, ktorými disponuje ako hlava štátu.
Tvrdí, že jeho pochybnosti o manipulácii voľby a o neplnení predpokladov kandidáta Čentéša nikto nevyvrátil.
Hoď kameňom a červenou stužkou
„Nie som bez chýb. Nikdy som nepopieral, že som spravil so svojom živote chyby, ale hoď prvý kameňom, kto ich v živote nespravil a nerobí!“ odkázal Gašparovič Kusému s tým, že aj on musí o svojich veľkých chybách vedieť veľmi dobre.
„Možno i preto volí červenú farbu stužky...“ dodal prezident.
Kusý bol v minulosti profesorom marxistickej filozofie. Neskôr však podpísal Chartu´77. Gašparovič v roku 1968 vstúpil do KSČ, odkiaľ ho po pol roku vyhodili.
Prezident list uzatvára výzvou, aby si ľudia pred pripnutím červenej stužky jeho odôvodnenie nevymenovať Čentéša sami preštudovali.
Tvrdí, že svojich podporovateľov nebude vyzývať na pripnutie slovenskej trikolóry, hoci by mohol.

Beata
Balogová
