Tradičné odbory váhajú nad štafetovým štrajkom, nové navrhujú bojkot maturít.
BRATISLAVA. Učitelia na celom Slovensku čakajú, čo po Vianociach zostalo z najväčšieho školského štrajku v histórii krajiny.
Vo štvrtok sa zíde predsedníctvo školských odborov. Ak pokračovanie štrajku odloží, iniciatívu môžu prebrať konkurenčné Nové školské odbory, ktoré dnes majú len niekoľko stoviek členov, no ich počet rastie.
„Požiadavky, pre ktoré štrajkovalo 70-tisíc učiteľov, splnila vláda asi z desatiny, takže odborári by mali zdvihnúť zástavu,“ hovorí učiteľ Branislav Kočan z Gymnázia na Ulici L. Sáru v Bratislave.
Jeho gymnázium s ďalšími školami najmä z Bratislavy ostro kritizovali novembrové rozhodnutie odborového zväzu o prerušení štrajku. V protestoch pokračovali štafetovým štrajkom.
Váhavá centrála
Učitelia
Ako štrajkovali
- do štrajku 13. septembra vstúpilo 69 500 učiteľov,
- pokračoval 26. novembra, po troch dňoch ho odborári prerušili,
- učitelia žiadajú zvýšiť sumu, ktorú dáva štát na školstvo na 6 percent HDP,
- žiadajú aj zvýšenie miezd na 1,2 až 1,6 násobok priemernej mzdy.
„Koncom roka sme odovzdali štafetový kolík odborovému zväzu, oni sú teraz na ťahu, nemali by odhodlanie premárniť,“ vraví Kočan.
Práve výzva bratislavských škôl bude jedným z hlavných bodov, ktorému sa budú odborári vo štvrtok venovať.
Predseda zväzu Pavel Ondek hovorí, že pokračovanie štafetového štrajku je jedna z možností. „Počkajte si, budeme informovať.“
Nálady v odborovej centrále však zďaleka nie sú jednoznačné. „Mali by sme dať teraz štátu štvormesačný priestor, aby predstavil pripravované systémové zmeny v školstve a vyhodnotil, ako sa vyvíjajú daňové príjmy,“ hovorí jeden z predákov, ktorý si neželá byť menovaný.
Návrh zmien v školstve chce ministerstvo školstva predložiť do konca marca.
Odborári žiadali, aby s nimi prišli už začiatkom januára, no minister Dušan Čaplovič zo Smeru im odkázal, že nebude predkladať „nejaký šalát“, aby splnil „socialistický záväzok“.
Šéf Nových školských odborov Ľudovít Sebelédi už v pondelok zverejnil výzvu učiteľom, aby sa pridali k bojkotu maturít a Monitoru 9.
Ministerstvo ich vyhlásilo na 13. marca, na tento deň chcú preto noví odborári vyhlásiť ostrý štrajk. „Chceli by sme, aby štrajk nebol taký tiahly, ale efektívny, a teda krátky, ale úspešný,“ hovorí.
Logická radikalizácia
Ak ministerstvo termín testov presunie, odborári presunú aj štrajk. „Kým s nami ministerstvo nezačne rokovať a na niečom sa nedohodneme a bude tu vôľa učiteľov, budeme pokračovať v protestoch,“ povedal Sebelédi, ktorý chce presvedčiť aspoň 50-tisíc kolegov.
Ministerstvo tvrdí, že takýto postoj ublíži študentom a ich rodičom. „Odmietame, aby sa študenti, ktorí nemôžu za 20-ročný stav v našom školstve, stávali rukojemníkmi,“ napísal hovorca rezortu Michal Kaliňák.
Kočan si myslí, že výzva je len logickým prejavom mimoriadnej nespokojnosti učiteľov.
„Vláda sa k našim požiadavkám stavia dosť arogantne a je celkom pochopiteľné, že sa potom niektorí učitelia radikalizujú a rozmýšľajú aj nad takýmito formami.“

Beata
Balogová
