Bratislava 17. septembra (TASR-OTS) - Oficiálna reakcia Ministerstva zahraničných vecí SR formou otvoreného listu na článok redaktora Nového dňa Dušana Končeka "Ani jogínska trpezlivosť nepohla Kováčom ml.", ktorý sa objavil v dnešnom vydaní spomínaného denníka. Vážená pani šéfredaktorka,
som nútený oficiálne reagovať na článok Dušana Končeka "Ani jogínska trpezlivosť nepohla Kováčom ml.", ktorý sa objavil v dnešnom vydaní Vášho denníka, nakoľko v ňom opakovane uvádzate nepresné a klamlivé informácie ohľadne prípadu udelenia víz pre indického jogína Dr. Mikunda Vinayka Bholeho. Azda najzákladnejším novinárskym pravidlom je preveriť si informáciu skôr, ako ju opublikujete v novinách. Ak by ste to boli urobili, nemohlo by sa stať, že by ste neprávom obvinili nášho konzula na zastupiteľskom úrade v Dillí Michala Kováča ml., že neudelil indickému jogínovi víza alebo že naša ambasáda bola nečinná a pod.
Chcem na úvod upozorniť, že India patrí medzi krajiny, ktoré spadajú do kategórie osobitného vízového režimu. To znamená, že žiadatelia o víza musia zložiť kauciu, ktorá im bude vrátená po ich návrate späť do vlasti, musia mať ďalej pozvanie, spiatočnú letenku a odporúčanie MZV SR s vydaním víza. Samotné vydanie víz patrí naozaj do agendy vedúceho konzulárneho oddelenia, ale keď už hovoríte a, treba dodať aj h, resp. c. t.j., že súhlas s vydaním víza dáva vedúci zastupiteľského úradu (rozumej veľvyslanec) po predchádzajúcom odporúčaní ústredia (rozumej MZV SR). To, že ústredie dá odporúčanie na udelenie víza ešte neznamená, že vízum musí byť automaticky udelené, nakoľko veľvyslanectvo môže následne vedieť o niektorých ďalších skutočnostiach, na základe ktorých nie je žiaduce vízum udeliť. To je však iba na objasnenie fungovania mechanizmu udeľovania víz, nie je to prípad Dr. Mikunda Vinayka Bholeho.
Nie je pravdou, že naše veľvyslanectvo v Dillí bolo nečinné. Zastupiteľský úrad postúpil žiadosť Dr. Bholeho do ústredia, ktoré vydalo odporúčanie s udelením víza pre indického jogína. Toto stanovisko ústredia dostal náš zastupiteľský úrad v Indii v pondelok 9. septembra tohto roku, pričom pánovi Bholemu vystavili ešte v ten istý deň na počkanie na veľvyslanectve v Dillí, a nie v Budapešti, ako píšete vo Vašom denníku. Takže prepáčte, ale Vaše slová o diplomatickom trapase a narýchlo vykvasených diplomatoch nie sú na mieste. Naozaj neviem za čo sa museli organizátori košického seminára ospravedlniť uznávanému odborníkovi, keďže sa voči nemu postupovalo štandardným spôsobom. Vážená pani šéfredaktorka,
Týmto Vás oficiálne žiadam o zverejnenie reakcie MZV SR na stránkach Nového dňa v zmysle Zákona o periodickej tlači a ostatných hromadných informačných prostriedkoch.
S pozdravom Boris Gandel hovorca MZV SR
Upozorňujeme odberateľov, že materiály označené skratkou OTS sú poskytované v rámci Originálnej textovej služby a za ich obsah nesie zodpovednosť zadávateľ.