Košice 17. septembra (TASR) - Urologická klinika Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Košiciach sa v týchto dňoch stala druhým pracoviskom na Slovensku, disponujúcim špičkovým prístrojom na neoperačnú liečbu močových kameňov.
Oficiálne tam dnes odovzdali do užívania kompaktný mimotelový litotriptor - prístroj, ktorý drví močové kamene a súčasne slúži ako röntgenový operačný stôl. Kombinácia umožňuje nielen pre pacienta komfortné a minimálne bolestivé rozbíjanie kamienkov pod kontrolou röntgenového alebo ultrazvukového prístroja, ale zároveň v prípade potreby uskutočnenie výkonov špeciálnych operácií malých rezov.
Podľa prednostu Ladislava Valanského vďaka novému prístroju urologická klinika môže opätovne nadviazať na svoje dlhodobé tradície a rozvinúť sa ako špičkové pracovisko. Piati vyškolení lekári budú pripravení liečiť všetky prípady súvisiace s močovými kameňmi. V prípade veľkého počtu pacientov je klinika pripravená pracovať aj na dve zmeny.
Prístroj Piezolith 3000 nemeckej proveniencie zakúpilo z havarijného fondu Ministerstvo zdravotníctva SR potom, ako situácia na klinike bola po roku nefungovania pôvodného, zastaraného röntgenového prístroja, neudržateľná. Klinika prestala vykonávať určité typy operácií a pacientov museli posielať na iné pracoviská.
Problém s močovými kameňmi, ako jedno z najčastejších urologických ochorení, trápi približne 10 percent populácie. Polovica z toho má pritom tendenciu k recidíve. Odborníci predpokladajú, že na Slovensku sa problém týka asi 170-tisíc ľudí. Hoci v niektorých prípadoch kamienky odchádzajú spontánne, veľká časť pacientov musí byť liečená. Podľa svetových trendov až 95 percent z nich je možné liečiť nechirurgickou cestou, teda bez otvorenej operácie pomocou litotriptora alebo endoskopických prístrojov.