BRATISLAVA. Prezident momentálne nemá dôvod obhajovať seba a svoje rozhodnutie o nevymenovaní Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.
Vyjadrí sa, až keď sa parlament rozhodne touto vecou zaoberať na svojom rokovaní. Povedal to prezidentov hovorca Marek Trubač.
Reagoval tak na snahu opozície zvolať mimoriadnu schôdzu, na ktorej by mala hlava štátu vysvetliť svoje rozhodnutie o nevymenovaní Čentéša.
Opoziční poslanci predložia návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze v stredu.
"Je to nezmysel. Táto vec, ktorú včera (v pondelok, pozn. SITA) povedali niektorí lídri opozície, nemá žiadne právne základy," povedal Trubač.
Podobný návrh by mal svoje legislatívne opodstatnenie len v prípade vlastizrady alebo porušenia Ústavy, ktorého by sa prezident dopustil s úmyslom. Ani jedného sa však podľa Trubača Gašparovič nedopustil, preto ani návrh opozície nemá zmysel.
"Ak sa Národná rada rozhodne, že by sa touto témou vôbec zaoberala na svojom riadnom rokovaní, tak potom sa vyjadríme. Ale v tomto čase nemá prezident dôvod obhajovať seba a svoje kroky, ale musia tí, ktorí ho obviňujú a chcú obžalovať, nájsť dôvody a musia ich aj povedať," zdôraznil Trubač.
Podľa samotného Ivana Gašparoviča je opozičná snaha komická.
"Rozhodol som ústavne, takže to považujem za niečo, čo opozícia potrebuje, pretože nemá tému sociálnu, nemá tému hospodársku," vyhlásil prezident.
Prezident: Čentéš nemá v Štrasburgu šancu
Podľa prezidenta nemá tiež Čentéš nemá šancu uspieť na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu.
Čentéš v rozhovore pre denník SME minulý týždeň povedal, že nevylučuje možnosť obrátiť sa na Štrasburg. Na európsky súd by sa možno obrátil, ak by neuspel na Slovensku.
"Štrasburg sa o tom nebude ani rozprávať, o tom som presvedčený. Toto je téma nie pre európsky súd," vyhlásil Gašparovič.
"Ja som rozhodol tak, ako som rozhodol a som presvedčený, že som rozhodol absolútne korektne, zo svojho vlastného presvedčenia. Tie skutočnosti, ktoré opisujem, sú holá realita," povedal prezident.
Paška vypísal nový termín na nových kandidátov
Predseda parlamentu Pavol Paška vypísal nový termín na predkladanie kandidátov na generálneho prokurátora preto, lebo mu to ukladá Ústava.
„Ak by pred dvoma rokmi vtedajšia moc, ktorá je dnes v opozícii a tak sa oháňa demokratickými a parlamentnými mechanizmami, nebola zlomila cez koleno voľbu kandidáta na generálneho prokurátora, možno sme nemuseli mať dnes tieto problémy,“ povedal Paška.
Vládny Smer sa podľa jeho slov po nástupe k moci zachoval korektne a čakal na rozhodnutie hlavy štátu Ivana Gašparoviča.
„To konanie, ktoré som učinil, vyplýva z povinnosti z ústavy, v tom momente, keď pán prezident oznámil rozhodnutie o nevymenovaní, som mal povinnosť stanoviť termín na podávanie návrhov na kandidátov,“ vysvetlil.
Na podaní návrhu na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej má prezident Gašparovič vysvetliť svoje rozhodnutie nevymenovať na post generálneho prokurátora Jozefa Čentéša, sa v pondelok večer dohodli štyri opozičné strany - KDH, Most-Híd, SDKÚ a SaS.
Diskusia je potrebná, myslí si politológ
Diskusia k dôvodom nevymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora je potrebná, tvrdí politológ Ján Baránek.
"Nie je dôležitý výsledok, ten je dopredu daný, ale potrebná a užitočná je diskusia," vraví Baránek. Opozícia totiž podľa Baránka nemá žiadnu inú možnosť len diskutovať.
Za legitímnu, ale aj problematickú považuje Ján Baránek snahu opozičných strán zbierať podpisy na podanie obžaloby na prezidenta za úmyselné porušenie ústavy.
"Úmyselné porušenie ústavy sa dá dokázať prezidentovi len ťažko aj vzhľadom na predchádzajúce rozhodnutie ústavného súdu, ktoré prezidentovi dalo širokú interpretáciu dôvodov na nevymenovanie," myslí si politológ.
Pripomenul tak rozhodnutie Ústavného súdu z konca októbra, ktorý povedal, že prezident musí v primeranej lehote buď vymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, alebo musí Národnej rade SR oznámiť, že kandidáta nevymenuje a uviesť dôvody, pre ktoré to neurobí.