BRATISLAVA. Zdravotný stav predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina je už od utorkového podvečera stabilizovaný.
Od večera je v bratislavskom Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH), kde by mal počas stredy absolvovať ďalšie vyšetrenia vrátane CT.
Hovorkyňa ústavu Dobroslava Krajačičová povedala, že na základe nich by mali určiť presnú diagnózu a príčinu kolapsu. Potvrdila, že podozrenie na infarkt už lekári vylúčili.
"Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin verejne ďakuje rakúskym a slovenským lekárom a sestričkám za poskytnutú starostlivosť pri jeho úraze. Rovnako osobitne ďakuje dvom neznámym mladým ľuďom, ktorí mu poskytli prvú pomoc tesne po úraze," uvádza sa vo vyhlásení od tlačového oddelenia Najvyššieho súdu.
Ľahší otras mozgu
Namiesto ťažkého otrasu mozgu, ktorý mal mať Harabin podľa utorkových informácií, utrpel nakoniec len ľahší otras. Komunikuje s okolím a má sa údajne oveľa lepšie.
Podľa aktuálnych informácií z NÚSCH lekári rozhodnú o prepustení Harabina do domáceho ošetrenia až vo štvrtok.
Závisieť to bude ako dopadnú výsledky dvdsaťštyrihodinového monitoringu jeho srdca. "Ak bude všetko v poriadku, tak ho zrejme prepustia", potvrdila hovorkyňa ústavu Dobroslava Krajačičová.
Harabin si potrebuje oddýchnuť, pretože bol údajne dosť prepracovaný. Celú noc pred utorkovým odletom na medzinárodnú konferenciu predsedov najvyšších súdov do juhoamerického Čile totiž študoval materiály.
Na služobnú cestu mal pritom letieť po vyše dvojmesačnej PN-ke. V októbri mu operovali bedrový kĺb a problémy mal aj so srdcom.
Na otázku, či zo zdravotných dôvodov neodstúpi, neodpovedal.
V tlačovej správe pripomenul prepis telefonátu s odsúdeným Bakim Sadikim z roku 1994, ktorý označil za podvrh, čo podľa Harabina potvrdil bratislavský okresný súd. Ten v skutočnosti len rozhodol, že za nesprávny postup, potvrdenie prepisu telefonátu, musí Generálna prokuratúra zaplatiť Harabinovi 150-tisíc eur.
„Tento fakt nemá vplyv na jeho zdravie, naopak 12 rokov nepravdivých informácií, spravodajských hier a útokov na rodinu by sa podpísalo na zdravotnom stave každého,“ odkázala jeho kancelária.
Ešte v pondelok stihol zvolať ďalšie zasadnutie Súdnej rady, ktorej predsedá. Či sa ho stihne zúčastniť alebo bude práceneschopný, je zatiaľ otázne.
Zle mu prišlo z prudkého pohybu
Harabin odpadol v utorok na viedenskom letisku. Zle mu prišlo po tom, ako sa prudko zohol a následne prudko vstal. Z letiska ho odviezla záchranka do viedenskej nemocnice, kde mu urobili základné vyšetrenia.
Pôvodné informácie hovorili o tom, že Harabin má zlomené rebro, ťažký otras mozgu a podozrenie na infarkt. Ešte podvečer ho však previezli do Bratislavy.
Do Čile ho mala sprevádzať sudkyňa Najvyššieho súdu Jana Baricová a manželka Gabriela.
Tá si podľa Kancelárie predsedu Najvyššieho súdu platila nákaldy na cestu sama. Harabinovi a sudkyni hradila cestu čílska strana.
"Rozhovory sa mali týkať justičnej spolupráce, napríklad v oblasti trestného práva extradície (vydávanie), pretože viaceré krajiny Európskej únie nemajú podpísané bilaterálne dohody s viacerými štátmi Strednej a Južnej Ameriky," uviedol Harabin.
Dodal, že konferencia je naplánovaná na 10. a 11. januára, pre časový posun a 19-hodinovú cestu, sa mali vydať do Južnej Ameriky už v utorok.
Počas neprítomnosti Štefana Harabina ho vo vedení budú zastupovať predsedovia kolégií Najvyššieho súdu.

Beata
Balogová
