SME

Ivan Gašparovič: Ja som nič nespravil. Václav Havel: No veď práve

Karel Schwarzenberg a iní spomínajú na odvolávanie Ivana Gašparoviča z funkcie šéfa prokuratúry.

Václav Havel a Ivan Gašparovič v roku 1992.Václav Havel a Ivan Gašparovič v roku 1992. (Zdroj: ČTK)

Ivan Gašparovič vyčíta Jozefovi Čentéšovi, že je politickým nominantom. Sám sa stal generálnym prokurátorom najmä vďaka politickým dohodám.

BRATISLAVA. „Veľmi sme ho vtedy nepoznali. Len toľko sme vedeli, že ho vyhodili zo strany, čo bolo krátko po páde komunistického režimu vnímané celkom pozitívne,“ spomína niekdajší zakladateľ Verejnosti proti násiliu (VPN) Peter Zajac na to, ako sa z prorektora Univerzity Komenského Ivana Gašparoviča stal v júli 1990 federálny generálny prokurátor.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V tom čase sa zaňho postavil Vladimír Mečiar, ktorý ho predstavil v strane. Následne išlo zo Slovenska odporúčanie vtedajšiemu prezidentovi Václavovi Havlovi.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci komunistický režim bol vtedy už minulosťou, zachovala sa dohoda, že ak je predsedom Najvyššieho súdu Čech, šéfom prokuratúry bude Slovák.

Zobrali ho v montérkach?

Sám Mečiar kedysi zaspomínal, že bol pritom, ako sa z Gašparoviča stal generálny prokurátor. „Boli sme ho v roku 1990 vybrať z domu takmer v montérkach.“

Poslanec KDH Jozef Mikloško, ktorý bol v tom čase podpredsedom federálnej vlády pre ľudské práva, tiež vraví, že Gašparoviča vybralo samotné VPN, Zajac dodáva, že bez súhlasu ostatných koaličných strán, teda KDH a DS, by neprešiel.

„Tak ako si aj teraz strany delia rôzne posty, tak to bolo aj vtedy. Vrátane prokuratúry,“ hovorí Mikloško.

Prezident teda podľa neho absolútne nemá právo vyčítať Jozefovi Čentéšovi, že je politickým kandidátom. Aj to totiž Gašparovič uviedol ako jeden z dôvodov na nevymenovanie zvoleného kandidáta za generálneho prokurátora.

SkryťVypnúť reklamu

Nekonal

Gašparoviča odvolal prezident Havel z funkcie ani nie dva roky po vymenovaní 2. marca 1992. Originál rozhodnutia je v archíve Kancelárie prezidenta Českej republiky.

„V odvolaní nie sú uvedené žiadne dôvody, len stručne formulované rozhodnutie: odvolávam vás z funkcie generálneho prokurátora ČSFR,“ povedal vedúci archívu Jakub Doležal.

Zároveň dodal, že archivovaný je aj stručný oznam o odvolaní Gašparoviča, ktorý Havel adresoval vtedajšiemu predsedovi Federálneho zhromaždenia Alexandrovi Dubčekovi a predsedovi federálnej vlády Mariánovi Čalfovi.

Oficiálne zdôvodnenie teda neexistuje. Na Gašparovičovo odvolanie sa však rozpamätal vtedajší Havlov kancelár, dnes minister zahraničných vecí Českej republiky Karel Schwarzenberg.

Prezident si podľa neho zavolal Gašparoviča na Hrad. Ten vraj očakával nejakú dobrú správu, pretože priniesol aj dar. „Pán prezident mu však oznámil, že ho odvolal,“ hovorí Schwarzenberg.

SkryťVypnúť reklamu

„Ale prečo? Veď som nič neurobil,“ pýtal sa podľa neho čerstvo odvolaný generálny prokurátor. „Práve preto,“ stručne mu vraj odpovedal Havel.

Gašparovič o dôvodoch nehovorí. Cez hovorcu Mareka Trubača odkázal, že prezident mu vtedy žiadne neuviedol.

To, že za odvolaním bola nečinnosť, však hovoria viacerí pamätníci. S Gašparovičom boli totiž čoraz nespokojnejší poslanci Federálneho zhromaždenia.

Nepozdávalo sa im, ako riešil trestné stíhanie niekdajších komunistických prominentov. Nedostatočne vraj dbal o to, aby sa ich prípady vyšetrovali.

Komunisti nepáchali zločiny

Jedným z najostrejších kritikov bol Pavel Bratinka, vtedajší poslanec za Občianske fórum (OF), neskôr Občiansku demokratickú alianciu (ODA).

Hovorí, že po dvoch rokoch od pádu režimu chceli vedieť, ako sa vyšetrujú jeho najzávažnejšie zločiny. Išlo im najmä o potláčanie ľudských práv, diskrimináciu detí, ktoré mali pre kádrové posudky problém dostať sa do škôl, či vraždy z 50. rokov.

SkryťVypnúť reklamu

„Nakoniec sme dostali správu, z ktorej, ak to mám ironizovať, vyplývalo, že niektorí funkcionári sú stíhaní preto, lebo zneužívali služobné auto, či iné nezmysly,“ spomína Bratinka.

Gašparovič to v správe zdôvodňoval najmä tým, že nie je možné pohlavárov stíhať, pretože nepáchali zločiny podľa vtedajších zákonov. Odvolával sa na neprípustnosť retroaktivity, ale aj nedostatok prokurátorov a vyšetrovateľov.

Bratinka priznáva, že v tom čase mal generálny prokurátor relatívne slabú oporu v zákonoch. Pripomenul však, že aj komunistická ústava zaručovala prístup ku vzdelaniu, čím sa niekdajší režim chválil. Napriek tomu sa mnohé deti prenasledovaných rodičov do škôl nedostali. Niekdajší poslanec je preto presvedčený, že bola cesta, ako sa dalo konať.

SkryťVypnúť reklamu

„On však nerobil nič. Psychologicky tomu aj rozumiem, pretože vyrastal na komunizme. Nebol žiadny disident a urobiť duchovný obrat a do istej miery si priznať, že predtým slúžil tomuto režimu, bolo ťažké,“ hovorí Bratinka.

S návrhom odvolať Gašparoviča prišla aj vtedajšia poslankyňa za Občianske fórum Klára Samková. Spomína si, že s Gašparovičom mala osobný konflikt.

„Ak sa dobre pamätám, tak som vtedy naňho kričala cez celú snemovňu, že je klamár,“ hovorí Samková. Dôvodom bola jeho správa o stave kriminality, v ktorej sa vraj navážal do Rómov a „uvádzal takzvanú cigánsku kriminalitu“.

Nespokojná pravica

Nespokojnosť vyvrcholila tým, že pravicové kluby napísali prezidentovi Havlovi list, v ktorom žiadali, aby bral do úvahy ich výhrady. Po ňom nasledovalo Gašparovičovo odvolanie.

SkryťVypnúť reklamu

Vo funkcii ho vystriedal ďalší Slovák Martin Lauko, ktorý pred nežnou revolúciou pracoval v katolíckom disente. Po páde režimu sa stal spoluzakladateľom KDH, ale v hnutí bol len krátko. Generálnym prokurátorom ostal do rozpadu federácie.

Nechcel vraj, aby stíhali Mečiara

O dôvodoch odvolania Ivana Gašparoviča sa na Slovensku šírili rôzne teórie. Sám povedal, že chránil Vladimíra Mečiara.

BRATISLAVA. Po odvolaní z funkcie generálneho prokurátora sa Ivan Gašparovič vrátil na Slovensko. Pri jeho návrate vznikla teória, že sa na ňom Česi vyvŕšili, lebo bol Slovák a čoraz viac začal inklinovať k Vladimírovi Mečiarovi a jeho HZDS, ktoré vzniklo odštiepením sa z VPN.

Niektorí rozširovali aj to, že o funkciu prišiel, lebo chránil Mečiara. Samotný Gašparovič túto teóriu pôvodne odmietal. Až neskôr, keď sa stal Mečiarovým blízkym spolupracovníkom, ju sám začal živiť.

SkryťVypnúť reklamu

„Vyhlásil som, že pokiaľ budem generálnym prokurátorom, Mečiara nikto stíhať nebude,“ spomenul jeho niekdajší citát komentátor SME Marián Leško v auguste 2002.

A tak sa ako jeden z dôvodov, pre ktoré prišiel Gašparovič o post federálneho generálneho prokurátora, začala spomínať aj Tisova vila. Prípad dostal názov podľa niekdajšieho sídla Štátnej bezpečnosti v Trenčíne, odkiaľ zmizli zväzky tajnej služby.

Prípadom sa zaoberal aj parlamentný brannobezpečnostný výbor, ktorého správa z novembra 1991 hovorí, že inšpektor Leonard Čimo v januári 1990 vošiel do vily a odniesol asi osemnásť obalov s dokumentmi o tajných spolupracovníkoch ŠtB.

Konal na príkaz vtedajšieho ministra vnútra, ktorým bol Mečiar.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 7 588
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 280
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 067
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 793
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 664
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 825
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 178
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 576
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Šimon Nemec počas zápasu Montreal Canadiens - New Jersey Devils.

Nebol pripravený, myslí si tréner.


Martin Turčin
Tomáš Tatar, Šimon Nemec a Libor Hudáček počas MS v hokeji 2024.

Ja tým chlapcom rozumiem, nie vždy sa dá prísť na šampionát, hovorí Országh.


Martin Turčin
Gólová radosť hráčov Washingtonu Capitals

Víťazný zásah zaznamenal Carlson.


TASR
Slovenskí hokejisti v príprave na MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie piatok, 9. máj?


SkryťZatvoriť reklamu