Peter Pollák odmieta, že by cesta po Amerike brzdila rómsku reformu.
BRATISLAVA. Inšpiráciu pri príprave rómskej reformy ide splnomocnenec vlády pre rómske komunity a poslanec OĽaNO Peter Pollák hľadať k Indiánom.
Prijal pozvanie americkej ambasády a spolu s ľuďmi z tretieho sektora odlieta na budúci týždeň do Spojených štátov, kde bude tri týždne sledovať, ako s menšinami pracujú Američania.
Veľvyslanectvo pripravilo pre našich a českých hostí návštevu piatich lokalít, kde sa zoznámia s programami zameranými na začleňovanie islamskej, afroamerickej a indiánskej komunity.
Na reforme robia ďalej
Pollák odchádza do Ameriky, hoci zo šiestich oblastí rómskej reformy, ktoré mal s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom zo Smeru predstaviť do konca novembra, zatiaľ hovorili iba o vzdelávaní a vymožiteľnosti práva.
Minister aj splnomocnenec sklz vysvetľujú zmenou prístupu, keď chcú heslá nahradiť konkrétnymi návrhmi. Najbližšie plánujú predstaviť zmenu sociálneho systému.
Aktivisti
Cesta do USA
cestu organizuje a platí americké veľvyslanectvo,
na 20-dňový pobyt cestujú zo Slovenska traja ľudia,
navštívia napríklad Atlantu, kde v 60. rokoch pôsobil Martin Luther King,
uvidia, ako Američania pracujú so znevýhodnenými komunitami v oblastiach vzdelávania či bývania.
„Asi počkáme, kým sa vráti z cesty, ale to neznamená, že nebudeme pracovať,“ hovorí Kaliňák.
Aj Pollák dodáva, že ide o najkomplikovanejšiu oblasť, ktorá si vyžaduje zmenu množstva zákonov, a preto na nej už viac ako mesiac spolupracuje s tímom odborníkov z ministerstva sociálnych vecí.
„Je jedno, či ide do Ameriky, alebo sa učí politike, ako hovorí, podstatné je, že spojenú funkciu poslanca a splnomocnenca nezvláda,“ kritizuje Polláka jeho predchodkyňa Klára Orgovánová.
„Práve teraz prebiehajú veľmi vážne rokovania o nastavení eurofondov na ďalšie obdobie a on na tých rokovaniach nie je,“ hovorí.
Neviditeľným sa Pollák zdá aj Lacovi Oravcovi z Nadácie Milana Šimečku. „Očakávania, že prvý rómsky poslanec sa stane aj splnomocnencom, sa nenaplnili. Mesiace plynú a nikto netuší, čo jeho úrad robí.“
Prevádzka v osade
Pollák oponuje, že jeho cesta do Ameriky úzko súvisí s reformou.
Možné inšpirácie cíti aj Kaliňák. „Zoberte si kmeň Hualapai v Grand kaňone, ktorý má vo vyhradenom priestore monopol na podnikanie v turistickom ruchu,“ uvažuje.
„Aj u nás by sme mohli zvážiť zvýhodnenie podnikateľa, ktorý si urobí prevádzku v osade.“
Orgovánová takéto inšpirácie považuje za rozprávky, ktoré podmienky našich Rómov nezlepšia.
Oravec naopak mieni, že porovnanie života oboch komunít môže byť prospešné. „Napomáha to pochopiť, že nejde o Rómov a Indiánov, ale o sociálne vylúčenie zo spoločnosti,“ hovorí.
„Američania kedysi dávno uzavreli Indiánov do rezervácií a teraz sa s tým trápia. My takisto uzatvárame Rómov v izolovaných getách, kde žijú vo veľkej chudobe a vylúčení zo spoločnosti.“

Beata
Balogová
