Mikulášovi Dzurindovi pomohol dokonca komisár Európskej únie pre rozšírenie Günter Verheugen. Prehovoril na mítingu cez telemost z Bruselu a pochválil Dzurindovu vládu.
„Verhuegen vedel, že bude jeho rozhovor použitý v kampani. Ale nepovedal: Voľte SDKÚ. Len to, že Slovensko musí pokračovať v nastúpenom trende, aby sa dostalo do Európskej únie a NATO,“ povedal pre SME hovorca Európskej komisie Jean-Christophe Filori.
Zástupcovia únie si vždy dávajú dobrý pozor, aby nepropagovali žiadnu stranu. To, že Verheugen cez telemost vystúpil na mítingu SDKÚ, nepovažuje Filori za prejav podpory pre stranu. „Keby ho požiadal o rozhovor do kampane každý iný kandidát, poskytol by ho tiež.“
Podpredseda ANO Imrich Béreš to považuje za „trochu pritiahnuté za vlasy, lebo je to predsa človek, čo zastupuje úniu“. Jeho strana nemá žiadnu pomoc zo zahraničia. „Na naše mítingy sa cudzo hovoriaci človek príliš nehodí.“
Ani KDH nechce nikoho z cudziny. „My sme strana, ktorá je vrastená koreňmi do slovenskej zeme,“ povedal podpredseda Vladimír Palko.
Sociológ Marián Velšic taktike zahraničných politikov príliš neverí. „Myslím si, že to stranám nepomôže. Zahraniční politici sú skôr oživením kampane, ako by mali reálny vplyv.“
Velšic povedal, že „je vôbec otázne, nakoľko ľudia, čo sa zúčastňujú na mítingoch, sledujú zahraničnopolitické dianie“.
Dzurindu na bratislavskom mítingu osobne podporil rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel. Doslova vyzval voličov, aby volili SDKÚ. Predtým sa na Dzurindových mítingoch objavil napríklad luxemburský premiér Jean-Claud Junker.
Ostatné strany využili českých politikov. Na mítingu SDA v Košiciach sa včera objavil bývalý český premiér Miloš Zeman, ešte predtým ju podporil mladý český minister financií Bohumil Sobotka.
Komunistom prišiel včera na míting do Bratislavy pomôcť predseda KSČM Miroslav Grebeníček. Koncošova SDĽ mala pred časom českého ministra sociálnych vecí Zdeňka Škromacha, hoci jeho bývalý predseda Zeman označil SDĽ za „neokomunistickú“.
Viac v rubrike VOĽBY 2002
Beata
Balogová
