dôvod, prečo by mali ísť ľudia voliť“.
Sociológ Pavel Haulík napriek tomu opravil svoje odhady o volebnej účasti z pôvodných 60 až 70 percent na 70 až 80 percent.
Volebná účasť bude mať na výsledok volieb veľký vplyv. Sociológovia sa zhodujú, že vyššia účasť prospeje strane Smer v súboji s HZDS. Haulík hovorí, že podľa ohlasov respondentov mal Smer zrejme aj najúčinnejšiu predvolebnú kampaň.
Kampaň mala veľký význam pre všetky politické strany, pretože odhady hovorili o polmilióne nerozhodnutých.
Viaceré strany si pred voľbami zatipovali, koľko percent získajú.
Podpredseda HZDS Sergej Kozlík očakáva, že jeho hnutie dostane podporu 25 percent voličov. Aj podpredsedníčka Smeru Monika Beňová odhadla výsledok svojej strany tiež na 25 percent.
Generálny sekretár SDKÚ Ivan Šimko si myslí, že jeho strana má na zisk 15 percent hlasov. Hovorí však, že dobrý bude každý výsledok, ktorý umožní vytvorenie demokratickej vlády, čo Slovensko privedie do Európskej únie a NATO.
SMK bude považovať za úspech všetko nad 10 percent.
Úspechom pre ANO by bol volebný zisk vyše 8 percent.
Predseda KDH Pavol Hrušovský odhaduje zisk KDH od 8 do 10 percent.
Podpredsedníčka HZD Marta Aibeková tipuje, že jej hnutie, ktoré kandiduje s číslom osem, vo voľbách získa 8 percent.
KSS je podľa jej ústredného tajomníka Ladislava Jaču presvedčená, že do parlamentu sa dostane. „Rozhodne nebude mať len 5 percent ani 5,1 percenta, bude to viac,“ očakáva Jača.
Predseda SDA Milan Ftáčnik odhaduje, že jeho strana má reálnu šancu dostať sa do parlamentu a prekročiť hranicu 5 percent. Optimum však bude 7 percent.
Predseda SDĽ Pavel Koncoš: „SDĽ má podstatne vyššie preferencie, ako uvádzajú agentúry.“
Autor: sp

Beata
Balogová
