BRATISLAVA - Energetika je veľmi dôležitá oblasť hospodárstva každej krajiny, jej stav vplýva na politiku, môže ju usmerniť, ale aj kaziť. Povedala to predstaviteľka mimovládnej organizácie Energia 2000 Mária Mistríková na margo hodnotenia programov politických strán kandidujúcich v parlamentných voľbách. Mistríková upozornila, že napriek dôležitosti témy sa jej programy strán venujú len okrajovo.
„Počas uplynulých štyroch rokov bola schválená energetická koncepcia, vláda sa dohodla na odstavení jadrovej elektrárne V 1 v rokoch 2006 a 2008. Máme obavy, že nástup inej vlády by niekoľkoročný - i keď len mierny - pokrok znehodnotil,“ povedala Mistríková. Dodala, že odstavenie elektrárne V 1 je mnohokrát prezentované ako istá politická dohoda medzi Slovenskom a Európskou úniou. „Odstavenie nie je vecou politického rozhodnutia ani predmetom politického obchodu, ale nutnosťou z hľadiska bezpečnosti,“ tvrdí Mistríková.
Spoločnosť pre trvalo udržateľný život a už spomínaná Energia 2000 oslovili predstaviteľov kandidujúcich strán anketou, v ktorej sa zamerali na zásadné otázky ochrany životného prostredia. Ako vyplýva z hodnotenia ankety, za jednu z najťažších otázok považovali opýtaní zastavenie ďalšieho rozvoja a postupný útlm jadrovej energetiky. Mnohí z opýtaných na túto otázku vôbec neodpovedali. MVO Greenpeace vyhodnotila zvlášť túto časť prieskumu - pričom k energetike všeobecne sa vo svojich programoch vyjadrujú na základe analýzy MVO jednotlivé strany nasledovne:
Obnoviteľné zdroje podporuje ANO, OKS, SDĽ, čiastočne Smer, liberalizáciu trhu ANO a OKS, dôslednú reguláciu prirodzených monopolov sľubuje OKS a Smer. K privatizácii sa vyjadrujú strany tiež rozdielne, zachovanie viac ako 50 percent v štátnom vlastníctve požaduje KSS, podľa národniarov má byť udržaný vplyv štátu. Za úplnú privatizáciu elektroenergetiky je len OKS a je tiež jedinou stranou, ktorá sa zásadne vyjadruje k jadrovej energetike záporne.
ATTILA LOVÁSZ