
ILUSTRAČNÉ FOTO TASR - DANIEL VESELSKÝ
Sociálne zabezpečenie má u nás tri základné formy: poistenie, štátnu sociálnu podporu a sociálnu pomoc. Štruktúra programov politických strán neodráža existujúcu podobu - po jednotlivých subsystémoch sociálnej politiky treba „pátrať“. Žiadna politická strana sa pritom nezamýšľa nad celkovým systémom sociálnej ochrany.
Sociálne poistenie
V programe SDA sa problematika sociálneho poistenia nenachádza vôbec, v programe SDĽ je jedna veta požadujúca nekonkrétne reformu, KSS chce návrat späť a nereformné predstavy má aj SNS. Smer sa prikláňa k doterajšiemu systému dôchodkového zabezpečenia (bez zmeny princípov povinného dôchodkového poistenia). Ostatné strany zdôrazňujú potrebnosť reformy, ktorá v princípoch kopíruje prijatú koncepciu. Líšia sa najmä v tom, aké percento má byť odvádzané na kapitalizačný pilier a kto má tieto financie spravovať.
Štátna sociálna podpora
Štátna sociálna podpora je rezíduum minulosti a nahrádza, či chce nahrádzať rodinnú politiku. K takejto podobe sa hlásia ľavicové strany. Strany ponúkajú raz adresné (DS len pre nízkopríjmové rodiny, OKS, Smer) raz univerzálne (KSS, SDĽ, SDKÚ) dávky. Iné strany navrhujú princíp úľav na daniach, či iné formy podpory (DS, SNS kombinácia dávok a daňových odpisov, SMK zmeniť rodinné dávky na prídavky na vzdelávanie, OKS zníženie daní, dávky viazané na vzdelávanie, KDH zníženie daňového zaťaženia, sporenie). Veľmi slabo má túto problematiku pokrytú Smer (len formálne zmeny), HZDS, SDĽ (všeobecné tézy).
Konkrétnejšiu predstavu o zmenách predkladajú DS, OKS, KDH a SDKÚ. Všetky štyri strany sú si vedomé potrebnosti prijatia zákona o rodine a transformácie systému štátnej sociálnej podpory.
Sociálna pomoc
Zarážajúci je nepomer medzi šírkou a významnosťou tejto témy v mediálnych vystúpeniach politikov v porovnaní s priestorom, ktorý jej venujú v programoch. Pritom práve téma sociálnej pomoci vyvoláva napätie v spoločnosti. Miera prerozdeľovania je prioritnou otázkou charakteru sociálnej spravodlivosti. Z jasne ľavicových strán sa tejto téme vôbec nevenuje KSS ani SDA, z jasne pravicových strán veľmi nejasne KDH a SMK. Novotvary politickej scény jej venujú jednu vetu. Najväčší priestor má oblasť chudoby v programoch OKS a SNS.
Zdá sa, že politické strany (okrem OKS, SNS a HZDS, ktorého program je však príliš všeobecný) nerozlišujú systémy sociálnej politiky (SDKÚ ich zužuje na sociálne služby), neopierajú sa o súvislosti a podmienenosti poistných systémov a ostatných sfér sociálnej politiky. Ak chce občan vedieť, koľko bude prispievať a načo, potom sa zväčša dozvie, že to bude spravodlivejšie, adresnejšie a efektívnejšie, že sa na rozdeľovaní budú podieľať viacerí aktéri (mimovládne organizácie a samospráva, alebo štát a trh), a že sa strany postarajú o to, aby sme mali zdravú rodinu ochotnú reprodukovať sa, pričom reprodukcii niektorých skupín politická strana zabráni (Smer - samozrejme hovorí o Rómoch).
Aká spravodlivosť?
Cieľom KSS je sociálne spravodlivá spoločnosť so všetkými formami vlastníctva, princíp sociálneho štátu zdôrazňuje SDĽ. Smer proklamuje tzv. tretiu cestu, sociálnu solidaritu a rast zamestnanosti kombináciou zásahov štátu a trhu. SNS sa hlási k sociálne trhovému hospodárstvu (hodnoty solidarity a samozodpovednosti). HZDS zdôrazňuje solidaritu a individuálnu zodpovednosť za sociálny status, SDKÚ zdôrazňuje rovnaký kontext – kombináciu solidarity s princípom vlastnej príčinlivosti ľudí. KDH sa hlási k hodnotám slobody, ochrany ľudskej dôstojnosti, solidarity a vlády zákona. OKS za základ sociálnej politiky pokladá osobnú zodpovednosť, subsidiaritu sociálneho systému a adresnú sociálnu solidaritu.
Čitateľnosť väčšiny politických strán je problematická. Ak je však rozsah a prepracovanosť oblasti sociálnej politiky indikátorom prisudzovania váhy týmto problémovým oblastiam života, potom strany na pravej strane spektra sociálne problémy „trápia“ viac, ako ľavicové strany.
Autor: IVETA RADIČOVÁ(Autorka je sociologičkou, riaditeľkou Centra pre analýzy sociálnej politiky, podieľala sa na analýze volebných pr

Beata
Balogová
