Vrátim sa do roku 1946, keď som volil ako prvovolič. Koľko úsilia vynaložili demokrati (DS), aby nás navigovali na správny smer v dramatických a osudových chvíľach. A čo sa deje na Slovensku v týchto dňoch? Chápu mladí ľudia, že Fico sa už dávnejšie upísal klientelizmu a bude musieť splácať milióny svojim sponzorom - veriteľom? Budú mladí ochotní ich splácať zo svojich daní? Chce zopakovať gauliederčinu. Je úplne ľahostajný k štátnemu terorizmu. Sľubuje socializmus s tvrdou tvárou.
Martin Bútora, veľvyslanec v USA, sa na margo iniciatívy „Nie je nám to jedno“ vyjadril: „Nevolíme dokonalých ľudí, ale politické smerovanie, ktoré budú uskutočňovať nedokonalí ľudia.“ Ja som si to na základe životných skúseností preložil do ľudskej reči tak, že po 13 rokoch od revolúcie by sme sa už nemali vyhovárať na hlúpych politikov, ktorých v nasledujúcich voľbách opäť volíme na teplé miesta. To znamená nevoliť chamtivcov, demagógov, ale ani populistov, farizejov a nepolepšiteľných animózov. Voľme bez emócií a podľa morálnych kritérií!
ALEXANDER MIARTUŠ, Banská Bystrica
Kto volí Smer, volí aj HZDS
Po nedeľňajšej debate na TV stanici Joj je už celkom isté, že p. Fico po dosiahnutí dobrého výsledku vo voľbách sa pri tvorbe novej vlády spojí s HZDS (aj keď bez Mečiara). Zároveň som presvedčený, že jeho potenciálni voliči si v prevažnej miere HZDS vo vláde neprajú, ale túto eventualitu si v plnom rozsahu neuvedomujú. Keďže mnohí z nich sú čitateľmi denníka SME (na rozdiel od voličov HZDS), iste by na nich razantné a nespochybniteľné upozornenie na túto skutočnosť zapôsobilo do tej miery, že by si svoj krok aspoň časť z nich rozmyslela.
PETER REDLICH
Voliť je nádherné
V piatok sa budem hrdiť novým titulom: prvovolička. Moje pocity by som asi dokázala s ťažkosťami vyjadriť tak presne, ako to urobil Rex Stout v jednej zo svojich nespočetných kníh o detektívovi Nerovi Wolfovi. Plne sa stotožňujem s jeho názorom, hoci vtedy išlo v USA o Nixona, a nie o Mečiara: „Najzaujímavejšou udalosťou utorkového dopoludnia pre mňa bolo to, že som vstúpil do budovy na 34. ulici, vliezol do kabínky a stlačil páčky stroja na sčítanie hlasov. Ešte som nepochopil, ako sa niekto môže dobrovoľne vzdať tejto príležitosti. Nestojí to ani cent, a na pár minút sa stávate hviezdou celého programu. Zrazu chápete, že vaša existencia nie je márna, máte svoj význam, svoju dôležitosť. Môžete si povedať, ja som to, ja som ten, kto rozhoduje o tom, čo sa stane, a o tom, kto to uvedie do chodu. Je to jediná chvíľa, keď sa ja osobne naozaj cítim dôležitý a viem, že na to mám právo. To je nádherné. Niekedy mi ten pocit vydrží celú cestu domov, pokiaľ ma náhodou niečo nezrazí.“
JUDITA SOBOTOVÁ, Modra
Politická klíma sa zlepšila, ekonomika nie
Situácia na politickej scéne je iná, ako pred štyrmi rokmi, celková politická klíma sa zlepšila. Všetky ekonomické ukazovatele sú však neutešené a slovenská ekonomika stagnuje, za čo do veľkej miery zodpovedá súčasná vláda premiéra Dzurindu. Akákoľvek teda budúca vláda bude, jej prvoradou úlohou zrejme bude zastaviť hroziacu ekonomickú krízu a popasovať sa s vysokou mierou korupcie. Občania už dnes nečakajú na zázrak alebo na švihnutie čarovným prútikom, chcú hlavne slušne žiť a mať pocit bezpečia. Predpoklady na to dáva hlavne budúce členstvo krajiny v NATO a neskôr v EÚ. Aj preto je také dôležité sa na voľbách aj napriek hlasom pesimistov zúčastniť. Rozhodneme o našej vlastnej budúcnosti. Iní sa už narozhodovali dosť.
MATÚŠ ŠTEFANOVIČ, študent, Bratislava
Príspevky do tejto rubriky posielajte na adresu Námestie SNP 30, 814 64 Bratislava, alebo listy@sme.sk. Niektoré listy je nutné redakčne upraviť a skrátiť. Ďakujeme za pochopenie.