Sú Rómovia ľahko ovplyvniteľnými voličmi? Volia stranu, ktorá im najviac nasľubuje a donesie pivo s gulášom?
„Na túto tému sme robili dva veľké výskumy. Vychádza z nich, že Rómovia sú ľahko ovplyvniteľní, ale nie je to len o guláši alebo alkohole. Ak ich niekto presvedčí, že im je schopný pomôcť, pomerne ľahko sa postavia na jeho stranu.“
Môžete uviesť konkrétny príklad?
„Napríklad v Jarovniciach sa pred voľbami v roku 1998 objavili ľudia z SDK a rôzni aktivisti z tretieho sektora, ktorí presviedčali Rómov, aby volili SDK. Výsledky pre SDK dopadli výborne, vyše päťdesiat percent volilo túto stranu. Naopak, v Lomničke, čo je jediná čisto rómska obec na Slovensku, bol starosta spriaznený s HZDS. Tam volilo 68 percent ľudí HZDS. Na Luniku IX robila kampaň vtedajšia RIS a SDK získala takmer päťdesiat percent.“
Prečo sa Rómovia tak ľahko priklonia k nejakej strane? Prečo nevolia rómske strany, ktoré tiež kandidujú?
„Často sú stratení v tom, čo ktorá strana ponúka, ako im môže pomôcť. Rozhodne nie sú presvedčení, že treba niečo ako rómsku politickú scénu. Z nášho výskumu vyšlo, že len o niečo viac než desať percent Rómov považuje rómske politické strany za potrebné. Naopak, mnohí sa za ne hanbia, prikláňajú sa skôr k majoritným stranám.“
Podľa čoho sa pri voľbách rozhodujú?
„Dôležité je pre nich osobné stretnutie. Keď hovoríme o menšej skupine, teda o Rómoch zo segregovaného prostredia, oni oceňujú, že politici vôbec prídu do rómskej osady. Ale inak sa Rómovia výrazne prikláňajú na stranu HZDS. Toto hnutie používa technokratický jazyk, ktorý Rómom vyhovuje. Nehovorí o ľudských právach, ale skôr o zlepšovaní infraštruktúry a podobných uchopiteľných veciach. Ľudia z miestnych štruktúr HZDS skutočne do osád chodia, na istej neformálnej úrovni aj spolupracujú s lídrami komunít. Na rozdiel od iných strán sú s nimi v kontakte. Keby to štyri roky robili aj ostatné strany, tak by dnes sotva volila väčšina Rómov HZDS.“
Je veľký rozdiel medzi Rómami z osád a Rómami, ktorí žijú medzi majoritou?
„Tí, ktorí nie sú z osád, si skôr prečítajú noviny, pozrú televíziu. Rozdiely sú aj vo volebnom správaní, sú menej ovplyvniteľní, respektíve zmanipulovateľní prázdnymi sľubmi. V osadách politici veľmi ľahko získajú ľudí na svoju stranu, aj keď v poslednom období sa možno niečo zmenilo. Rómovia už veľakrát počuli sľuby, takže začínajú byť opatrnejší.“
Existuje mýtus, že Rómovia sa nezúčastňujú v nejakom väčšom počte na voľbách. Je to pravda?
„Tento mýtus sme do istej miery rozbili a sami sme boli prekvapení, koľko Rómov deklarovalo, že sa zúčastnilo na posledných voľbách. Bolo to 68 percent. Oproti 84 percentám majority je to menej, ale rozhodne to nie je nízka volebná účasť.“
Autor: rf

Beata
Balogová
