Agentúrne spravodajstvo sme doplnili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico tvrdí, že Jozef Čentéš nemohol viesť prokuratúru aj pre vyšetrovanie možnej sabotáže.
„Za to, ako prebiehala voľba pána docenta Čentéša v Národnej rade, je dnes začaté trestné stíhanie vo veci sabotáže a marenia výkonu rozhodnutia Ústavného súdu,“ vyhlásil premiér v nedeľu v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12.
Dôvod uviedol pri vyratúvaní argumentov, pre ktoré prezident Ivan Gašparovič Čentéša nevymenoval za generálneho prokurátora. V oficiálnom zdôvodnení hlavy štátu sa vyšetrovanie sabotáže nespomína.
„Tvrdenie pána premiéra sa nezakladá na pravde,“ reagoval Čentéš.
Fico: Prezidenta chcú obžalovať, akoby bol vrah
Mimoriadna schôdza by bola cirkusom, tvrdí Fico
Generálna prokuratúra vyšetruje voľbu svojho šéfa zo 17. mája 2011, do ktorej sa zapojil kandidát Smeru Dobroslav Trnka. Čentéš sa na voľbe nezúčastnil.
Vyšetrovatelia začali stíhanie pre podozrenie, že viacerí poslanci bývalej vládnej koalície označili hlasovacie lístky podľa vopred dohodnutého kľúča. V akom štádiu je vyšetrovanie dnes, sa v nedeľu zistiť nepodarilo.
Trnka v májovej voľbe nezískal dosť hlasov. Čentéš vyhral v tajnej voľbe 17. júna 2011. „Ústavný súd dvakrát rozhodol, že som bol zvolený v súlade so zákonom,“ podotkol Čentéš.
Smer v stredu zablokuje schôdzu, na ktorej chce opozícia hovoriť, prečo prezident Čentéša odmietol. Fico v RTVS vyhlásil, že schôdza by bola cirkusom. „Kde by len vylievali vedrá špiny.“
Šéf MostaHídu Béla Bugár kritizuje, že prezident nechce diskutovať s poslancami o dôvodoch, prečo zablokoval Čentéša. „Je to arogantné.“
Smeru stačí, že Gašparovič požiadal o vystúpenie na riadnej schôdzi. Zákon však poslancom neumožňuje naňho reagovať.
Premiér: Prokuratúra nutne potrebuje šéfa
Funkcia prezidenta Slovenskej republiky podlieha kritike, viacerí si však dnes robia z Ivana Gašparoviča terč a hádžu do neho šípky.
Podľa Fica však nič z toho nie je na mieste pri otázke nevymenovania Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.
"Problém je, že pán docent Čentéš spôsobom, ktorému nikto neverí, skartoval výpovede a vyčistil počítač. A ja vám odporúčam - ešte si prečítajte jeho vyjadrenia o tom ako sušil spisy vo svojej kancelárii na zemi a ako obvinil asistentky, že to vyčistili ony a potom povedal niečo úplne iné... Pán Čentéš je z hľadiska práva už nepoužiteľný," povedal v nedeľu v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 predseda vlády.
Podľa Čentéša vedenie generálnej prokuratúry potvrdilo, že v prípade skartovania išlo o ľudský omyl.
Podľa neho je podstatné, že tento omyl nebol predmetom disciplinárneho konania a za toto konanie nebol postihnutý. Matovič viackrát verejne potvrdil, že medzi pôvodnou a opakovanou výpoveďou neboli žiadne rozdiely.
Vládna strana Smer je podľa Fica odhodlaná vyčkať než Ústavný súd rozhodne o Čentéšovom podaní vo veci vydania predbežného rozhodnutia.
Ak však bude táto odmietnutá, sociálni demokrati sú odhodlaní pristúpiť k voľbe nového kandidáta.
Na jeho výbere by sa podľa Fica mala podieľať aj prokurátorská samospráva, sám preto v nedeľu o žiadnych možných kandidátoch Smeru nechcel hovoriť.
"My nemôžeme čakať niekoľko ďalších rokov na nejaké rozhodnutie Ústavného súdu v merite veci. Na Generálnej prokuratúre nutne potrebujú novú hlavu," podčiarkol premiér.
Čo Fico a Bugár povedali v televíznej diskusii
O Benešových dekrétoch
Bugár sa domnieva, že medzi Slovákmi dnes existujú isté predsudky pred otváraním tejto témy ako takej. Pritom priestor na odbornú diskusiu o Benešových dekrétoch by podľa neho vzniknúť mal.
"Tu sa fakt jedná o symbolické povedanie: 'Pardon, lebo len kvôli tomu, že je niekto takej alebo onakej národnosti, neznamená, že je náš nepriateľ'. Nič viac," zdôvodnil svoj postoj Bugár.
Benešove dekréty sú podľa Fica výsledkom druhej svetovej vojny, a preto sú nezmeniteľné a nezrušiteľné.
"Kto chce dnes zrušiť alebo zmeniť Benešove dekréty by musel zmeniť aj výsledky druhej svetovej vojny, musel by zrušiť parížsku zmluvu a ďalšie veci. Toto je vec, ktorá je pre nás nedotknuteľná a vôbec sa nebudeme touto témou ani zaoberať," vyhlásil.
O dvojakom občianstve
Podľa šéfa sociálnych demokratov by sa riešenie tejto problematiky mohlo nájsť.
"Najvhodnejšie riešenie by bolo - otázky dvojakého občianstva s Maďarskom riešiť na základe dvojstrannej medzinárodnej zmluvy. Potom je možné zrušiť obidva zákony, ak takáto vôľa bude," podotkol Fico.
O českých voľbách
Občania Českej republiky si vybrali v prvom kole priamej voľby prezidenta dvoch veľmi zaujímavých kandidátov.
"Ja sa nakoniec veľmi teším na televízne súboje týchto dvoch pánov, ktoré určite budú veľmi, veľmi zaujímavé," komentoval premiér.
Šéf sociálnych demokratov pritom nechcel hodnotiť výsledky volieb. Vyzdvihol však pomerne vysokú účasť voličov, ktorá dosiahla úroveň 61,3 percenta.
"Je na ľuďoch v ČR, koho si v priamych voľbách vyberú za prezidenta. A nech to bude ktokoľvek, našou povinnosťou bude takúto voľbu rešpektovať," povedal Fico, ktorý nechcel povedať, koho z kandidátov by favorizoval.
tasr
Autor: Mária Miháliková

Beata
Balogová
