BRATISLAVA. Už len niekoľko dní má minister vnútra Robert Kaliňák zo Smeru na to, aby rozhodol, či potvrdí pokutu 55-tisíc eur pre Privatbanku, ktorú vlastní finančná skupina Penta.
Banka finančnej polícii nenahlásila podozrivé transakcie - neobvyklé obchodné operácie, hoci jej to zákon prikazuje.
Políciu zaujímali najmä transakcie podnikateľa Mariána Kočnera, ktorý bol aj na mafiánskych zoznamoch polície, a jeho firiem.
„Privatbanka sa nestotožnila s argumentmi a vyhodnotením kontrolných zistení, a preto podala v zákonnej lehote rozklad,“ povedal Milan Čerešňa z banky.
Odvolanie podľa ministerstva vnútra stále posudzuje osobitná komisia ministra.
Pozrite si viac o tom, prečo Privatbanka dostala pokutu
Mafiánov musia sledovať
Spravodajská jednotka finančnej polície dala Privatbanke pokutu v polovici novembra za porušenie zákona o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti.
Jednu pokutu už dostala aj predtým, išlo o 15-tisíc eur.
Privatbanka sa bránila aj tým, že zákon neobvyklú operáciu presne nedefinuje. Tvrdila, že Kočner je pre ňu dôveryhodný klient a mafiánske zoznamy nie sú relevantným zdrojom informácií.
Do budúcna sa spoliehala aj na metodické usmernenie Národnej banky Slovenska.
Usmernenie už medzičasom vyšlo. Národná banka v ňom píše, že k rizikovým klientom majú byť zaradení aj ľudia, o ktorých „je známe, že sú členmi zločineckej skupiny alebo existuje podozrenie k príslušnosti k takejto skupine“.
Banky pritom nemajú čerpať informácie len z kriminálnych databáz, ale aj „z otvorených zdrojov“.
Privatbanka na otázku, v čom by postupovala inak, ak by čítala nové metodické usmernenie, neodpovedala.
Riziko mali vidieť
Z výsledkov kontroly, ktoré má SME k dispozícii, vyplýva, že Privatbanka mala Kočnerov prevod peňazí posúdiť ako neobvyklú operáciu z viacerých dôvodov – aj bez toho, aby čítala nové usmernenie.
Kočner si 9. decembra 2011 poslal zo svojho účtu na Malte v Bank of Valetta tri milióny eur na účet v Privatbanke.
Banka musí zo zákona svojich klientov podrobne poznať. Pri spomínanej sume je povinná skúmať aj pôvod peňazí.
Privatbanka pri kontrole priznala, že prevod nepreverovala, verila, že ide o peniaze z Kočnerových obchodných aktivít. Finančná polícia sa o operácii dozvedela od polície na Malte, kde ju miestna banka nahlásila.
Kočner neskôr polícii povedal, že peniaze dostal za predaj akcií spoločnosti Inkasný servis spoločnosti Packer Holdings so sídlom v štáte Belize. Kto firmu vlastní, vraj Kočner nevie.
Operáciu s peniazmi z Belize a od anonymného zdroja mala banka hlásiť. Má tak robiť vždy, ak nie je pôvod peňazí známy a špeciálne, ak prichádzajú z daňového raja.
Privatbanka podľa polície neporušila len zákon, ale aj vlastný interný program proti praniu špinavých peňazí, ktorý musí mať každá banka.

Beata
Balogová
