BRATISLAVA. Prvý, kto môže zabrániť praniu špinavých peňazí, je podľa nového metodického usmernenia Národnej banky Slovenska „bezúhonný a poctivý manažment“ banky, ktorý je odhodlaný dodržiavať zákon.
Potom, ako si podnikateľ Marián Kočner poslal z Malty na Slovensko tri milióny eur, vydala NBS usmernenie, že banky si majú dať väčší pozor na ľudí podozrivých z napojenia na mafiu.
Podozrivé prevody vysokých súm na účty takýchto ľudí majú hlásiť. Pracovníci banky by mali klientov poznať, vedieť, v čom a s kým podnikajú.
Účty politických strán? Rizikové
Banka má polícii hlásiť každú transakciu, ktorá sa jej javí neobvyklá, a malo by jej na to stačiť aj malé podozrenie – napríklad, keď nevie presne zistiť, kto je majiteľom firmy, v ktorej peniaze skončia.
Zákon o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti hovorí, že banka má zaradiť medzi rizikových klientov všetky verejne činné osoby, ktoré nemajú trvalý pobyt na Slovensku.
NBS teraz spresnila, že tam majú byť aj slovenskí verejní činitelia.
Okrem prezidenta, premiéra, ministrov či poslancov aj sudcovia, proti ktorých rozhodnutiam už nie je možné sa odvolať, veľvyslanci či funkcionári polície a armády.
Patria tam aj účty politických strán alebo neziskových organizácií.
Skúmať majú aj kamarátov
Podrobnejšie majú skúmať aj príbuzných verejných funkcionárov alebo ľudí, o ktorých je známe, že sa s nimi priatelia.
Podnikateľ Marián Kočner je dlhoročným kamarátom generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.
Banka nemusí automaticky hlásiť všetky pohyby na ich účtoch, len tie, ktoré sa „objemom alebo účastníkmi vymykajú z obvyklosti“.

Beata
Balogová
