V januári 2013 využil čaro herca Gerarda Depardieua vo svojej kampani ruský prezident Vladimir Putin, na Slovensku si tohto Francúza do volebnej kampane zaplatil premiér Vladimír Mečiar už v roku 1998. Na Slovensku išlo o veľa, a tak kampaň - oveľa menej pompéznu - spravil aj denník SME. Stačil nápad brázdiť Slovensko autobusom s partiou zaujímavých ľudí a diskutovať o tom, čo ľudí trápi a zaujíma.
"Komentátori autobusom cestovali po Slovensku a s ľuďmi diskutovali, prečo treba využiť hlasovacie právo, že treba zastaviť marazmus, v ktorom sa Slovensko ocitlo," spomína niekdajší komentátor SME Róbert Kotian. Autobusovú kampaň "Nedaj si vziať svoj hlas!" spustilo SME 21. augusta 1998, v deň 30. výročia invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.
Zatiaľ čo HZDS si za milióny korún zaplatilo krátke návštevy topmodelky Claudie Schiffer a talianskych herečiek Claudie Cardinale a Orneli Muti, autobus SME sa zastavil na námestiach v 26 mestách.
"Autobus bol vlastne pojazdnou výstavnou sieňou, sedačky vybraté, na oknách obrázky - karikatúry z denníka," hovorí šéf vydavateľstva Alexej Fulmek. Okrem karikatúr Fedora Vica a Mariána Vaneka boli vnútri zaujímavé momentky politikov, ktoré zachytili vtedajší fotografi SME Alan Hyža, Pavol Majer a Marek Velček. Na námestiach sa premietali výpovede známych osobností, prečo pôjdu voliť, a rozdávali sa volebné noviny. Kto chcel, zúčastnil sa na simulovaných voľbách.
Kampaň bola nápadom básnika Mariána Kubicu. "Hlavným posolstvom bola debata s ľuďmi, ktorí sa pýtali na kauzy Mečiara a rozoberalo sa, ako praktiky zastaviť," hovorí komentátor Juraj Hrabko. Do projektu sa zapojil aj s Mariánom Leškom, Júliusom Gembickým či Petrom Tóthom.
Kotian si pamätá na skupinku "zdatných mužov" na akcii v Ružomberku. "Chceli rozvrátiť debatu, zastrašovali ľudí, našťastie, sa po chvíli stiahli." Kampaň považuje za dôležitú, pretože Slovensku hrozilo, že ak sa Mečiar udrží, dopadne ako Bielorusko. "Takáto nadpráca novín bola namieste, vyžadovali si to mimoriadne okolnosti."
Volebná účasť bola po veľkej kampani a vo vyhrotenej situácii vysoká, presiahla 84 percent. Voľby sa síce podarilo Mečiarovi vyhrať, ale vládu zostaviť nedokázal. Jeho HZDS odišlo do opozície a nastúpila prvá vláda Mikuláša Dzurindu.
FOTO SME - PAVOL MAJER

Beata
Balogová
