Háelpéčko - V skratke "hlboko ľudský príbeh" je ukrytá aj irónia a cynizmus, ale novinári ich zväčša píšu radšej ako správu, že politici sa opäť nedohodli. Príkladom je nedávny článok a videoreportáž o pani Anke, ktorá musí každý deň prejsť na invalidnom vozíčku päťkilometrovú trasu, aby mohla predávať časopis Nota Bene a aspoň tak si o niečo prilepšiť.
kontaktný článok - Ak sa chystá premiéra dlhoočakávaného filmu, alebo má na Slovensko prísť veľká hudobná či filmová hviezda, šéf kultúry Oliver Rehák nám na porade zaručene povie, že o tom napíšu kontaktný článok. Rozumieme tomu tak, že sa o udalosti dozvieme základné informácie.
králik - Pojem používaný na oddelení spravodajstva označuje tematickú tretiu stranu, zväčša najnáročnejšiu. Používa sa odvtedy ako Ján Krempaský zaúpel: "Já už nechci králika" -vtedy robil trojku tretíkrát za týždeň.
redweb - Je to redakčný systém, ktorý vo chvíľach, keď mrzne, prezývame nezmyselne aj redbull. Výrazne zjednodušil redakčnú prácu, ale ako každý program raz za čas hapruje a vtedy sa s ním všetci rozprávajú ako so živou bytosťou a nadávajú mu. Výrobca ho nazval Redaktionsystem der Zukunft, teda redakčný systém budúcnosti.
Nezrušiť výstavu, ale rovno - Nezmyselný titulok, na ktorý sa roky pozeráme v predlohách strán, do ktorých píšeme články v redakčnom systéme a každý deň ho musíme nahradiť. Ide o pozostatok vety z roku 2008 "nezrušiť výstavu, ale rovno celú galériu", ktorá bola o zrušenej výstave mužských aktov v Galérii Cypriána Majerníka.
otvárak - Tento pojem označuje hlavný článok na titulnej strane aj na každej z nasledujúcich strán.
bodka - Krátka správa na jeden stĺpec je najkratší útvar, ktorý v denníku používame.
na orez - Obamu tam dáme pekného "obrezaného", nech to medzi textom pekne vyzerá, hovoria si kolegovia zo zahraničia. Namiesto bežnej fotografie dávajú najčastejšie grafikom vyrobiť do textu postavu, ktorú obtekajú písmená.
plachta - Ak sa autor textu neustráži a napíše pridlhý text, ktorý treba vykrátiť. Bežná reakcia editora znie: "To si nahňácal tých písmenok, kto bude čítať takú plachtu?"
1600, 2100, 2600 - Šifry, podľa ktorých komentátori vedia, koľko znakov má mať ich text. Po vypočutí prvého čísla často nasleduje nešťastný povzdych autora, pretože je to najkratšia verzia komentára.Zvyčajne toho majú na srdci viac. Preto je obľúbenejších 2100 úderov. Nad karikatúrou Shootyho je zas najdlhší komentár dňa, to je tých 2600. Spoločným znakom všetkých čísiel je, že ich autori málokedy dodržia.

Beata
Balogová
