Bratislava 18. septembra (TASR) - Prípadom takmer na smrť brutálne dobitého 41-ročného Róma Alojza Oračku z Popradu sa bude musieť opäť zaoberať Krajský súd v Prešove.
Na dnešnom verejnom zasadnutí o tom rozhodol odvolací senát Najvyššieho súdu SR, ktorý i na návrh prokurátora a obžalovaného 21-ročného Michala S. v plnom rozsahu zrušil odsudzujúci rozsudok prvostupňového súdu.
Krajský súd v Prešove totiž počas hlavného pojednávania s Michalom S., obžalovaným z trestného činu pokusu vraždy, znalecký posudok neurológa, ktorý pre dlhodobú práceneschopnosť nemohol pred súdom predniesť závery svojho skúmania, posudok iba prečítal ako odborné vyjadrenie.
Podľa obžaloby sa udalosť, po ktorej sa z riadne pracujúceho Oračka stal invalid s trvalými následkami, odohrala neskoro večer pred dvoma rokmi 22. marca na trávnatej ploche medzi ulicami Uherová a Rožňavská. Obidvaja aktéri náhodného stretnutia boli značne pod vplyvom alkoholu. Obžalovaný Michal S. s kamarátom pred náhodným stretnutím popíjal v pohostinstve Výkrik. Opitý Róm začal do Michala dobiedzať, aby si išli ešte vypiť, na čo však obžalovaný nemal chuť. Rozhovor prešiel do násilia, kedy obvinený dal Oračkovi facku, ten mu chcel vrátiť, avšak dostal ranu päsťou do tváre. Oračko padol na zem a už sa nebránil. Na to dostal obžalovaný amok a podľa znalcov silno kopal svoju obeť do hlavy a hrude, dokonca vtedy 93-kilogramový útočník v ťažkých topánkach po ležiacom skákal. Na dôvažok ešte na nehybnom dolámal drevenú latu. Následne ležiacu obeť vyzliekol do naha, nechal mu len poltopánky a ponožky. Ortuť teplomera ukazovala vonku 0 stupňov Celzia. Útočník našiel v oblečení dobitého 50 korún, ktorými v krčme zaplatil predtým rozbitý pohár. Šaty v krčme spálil.
Chrčiaci a podchladený zranený mal šťastie, že ho v čas našiel náhodný chodec, ktorý okamžite privolal záchranku. Podľa znalcov iba "tuhý koreň" a pravdepodobne silný skelet lebky umožnili ťažko zranenému prežiť a zotaviť sa z viacerých vnútorných krvácaní. Prešovský krajský súd Michala S. uznal za vinného z trestného činu pokusu vraždy a odsúdil ho na desať rokov väzenia zo zaradením do 2. nápravno-výchovnej skupiny. Obžalovaný je na slobode, nakoľko v čase spáchania skutku nastupoval na základnú vojenskú službu.
Pokiaľ v minulosti sa o prípad dobitého Róma, ktorý sa zo zranení nikdy poriadne nezotavil, zaujímali médiá a rôzne organizácie na ochranu ľudských práv, dnes na súd okrem invalida neprišiel nikto. Oračko považuje svoj prípad za rasistický a za rasistické aj "všetky súdy". Predseda senátu NS SR sa snažil rozvášneného Oračka napriek neustálym urážkam upokojiť. Sudcovia sa dôrazne ohradili proti obvineniam z rasizmu a napriek tomu s pokojom Oračkovi "po lopate" vysvetlili ako má postupovať pri náhrade škody a trov konania. Oračko však trval na svojom a vykrikoval, že všetci naňho kašlú, aj ombudsman, ale on prípad poženie až do Štrasburgu. Zástupkyňu generálnej prokuratúry považoval jeden čas za svoju obhajkyňu.
Prípadný rasový motív dôkladne prešetrovala aj Generálna prokuratúra SR. Rasový motív sa napriek tomu, že útočník je beloch a obeť Róm, po dôkladnom prešetrení nepotvrdil.