BRATISLAVA. Minister spravodlivosti Tomáš Borec prizval k rozhodovaniu o Štefanovi Harabinovi aj jeho doterajšiu kritičku Janu Dubovcovú.
Spolu majú preskúmať Harabinovu komunikáciu s predsedníčkou Ústavného súdu Ivettou Macejkovou a posúdiť, či šlo o disciplinárne previnenie.
Písal o spore známeho
Harabin
Disciplinárne konania
- odmietanie kontroly ministerstva financií,
- ignorovanie náhodného prideľovania spisov,
- nedostatočná ochrana záujmov republiky – nepodal odvolanie pri tzv. diskriminačných žalobách sudcov,
- ďalšie porušenie povinnosti náhodného prideľovania.
Harabin sa angažoval v spore svojho známeho Jána Krampla so spoločnosťou Kuchárek. Súdia sa o pozemok.
Harabinovi sa nepáčilo, že prípad na Ústavnom súde pridelili sudcovi Sergejovi Kohutovi.
„Postup Ústavného súdu vykazuje extrémny nesúlad s akoukoľvek všeobecnou predstavou o spravodlivom rozhodovaní,“ napísal Macejkovej.
Kohut s Harabinom pred desiatimi rokmi neúspešne súperil o funkciu.
Macejková mu však odpísala, že na takéto vyjadrenie nemá právo a znevažuje Ústavný súd.
„Vyslovujete iba svoje úsudky, a to nesprávne,“ tvrdila Macejková a list poslala na vedomie Borecovi aj členom Súdnej rady.
Ministerstvo ešte 6. decembra povedalo, že požiadalo Harabina o vysvetlenie. Zároveň chcelo preskúmať, či nedošlo k zasahovaniu do nezávislosti súdu.
Rozhodnúť o prípadnom disciplinárnom návrhu chce spolu s ombudsmankou a bývalou sudkyňou Dubovcovou.
„Minister sa od nástupu do funkcie usiluje uplatňovať svoje právomoci v čo najširšej spolupráci s predstaviteľmi jednotlivých oblastí justície,“ povedala hovorkyňa Jana Zlatohlávková.
Keďže majú s Dubovcovou spoločnú právomoc podávať disciplinárne návrhy, požiadal ju o jej právny názor.
O tom, či by mohlo ísť o disciplinárne previnenie, nechcel Borec vopred špekulovať.
„Bez ohľadu na konkrétny prípad minister zdôrazňuje, že každý sudca je povinný zdržať sa všetkého, čo by mohlo narušiť vážnosť a dôstojnosť funkcie sudcu alebo ohroziť dôveru v nezávislé, nestranné a spravodlivé rozhodovanie súdov,“ povedala Zlatohlávková.
Sudcov varovala vopred
„Ak bude mať ministerstvo k dispozícii celú korešpondenciu, stretneme sa a spoločne sa na to pozrieme,“ povedala Jana Dubovcová. Nevidí na tom nič výnimočné.
Hoci má ombudsman zo zákona právo podávať disciplinárne návrhy voči sudcom, Dubovcová to ešte neurobila a ani jej predchodca Pavol Kandráč.
Dubovcová hovorí, že návrhy podávať bude. V novembri to oficiálne oznámila aj sudcom a povedala im presné okolnosti, za akých sa tak stane.
„Ak pôjde o opakované prieťahy v konaní, prieťahy potvrdené Ústavným súdom,“ hovorí príklady. Zároveň bude skúmať aj organizáciu práce na súdoch a nevylučuje návrhy trestov ani pre ich predsedov.
Harabin ešte v decembri povedal, že sa ničoho nedopustil, v prípade sa angažoval ako strana v konaní.
„Za námietku zaujatosti a vyjadrenie ako procesnej strany nie je možné v žiadnom právnom a demokratickom štáte nikoho priestupkovo, disciplinárne ani trestne stíhať,“ napísalo v utorok jeho tlačové oddelenie.

Beata
Balogová
