Iránska tajná služba medzitým natočila dokument, v ktorom 26-ročný Slovák rozpráva ako pracoval pre CIA. Je zatknutý a slovenskí diplomati ho nemôžu navštíviť.
TEHERÁN, BRATISLAVA. Do špionážnej aféry v krajine, na ktorú Západ pre jej podozrivý jadrový program uvalil tvrdé sankcie, sa zaplietol 26-ročný Slovák Matej Valuch.
Iránska štátna televízia o ňom odvysielala dokument s názvom Lovec v pasci.
Posielal údaje o Iráncoch a odhalil šiestich agentov Vo videu, ktoré sa dá pozrieť na Youtube v perzštine, rozpráva mladý Slovák o tom, ako prišiel do krajiny pracovať, kde ho neskôr kontaktoval dôstojník CIA a ktorému posielal osobné údaje o Iráncoch.
„Volám sa Matej Valuch (na snímke), do Iránu som prišiel v roku 2008,“ začína rozprávať Slovák oblečený v saku a bielej košeli, s dlhými vlasmi a viditeľne bez stresu príbeh ako zo špionážneho románu.
Tento však nenapísal John Le Carré, ale iránske ministerstvo tajných služieb.
Na jeho konci má byť údajne odhalenie šiestich agentov, ktorí podnikali „neustále a chytré operácie“ zamerané na Iráncov.
Zatknutie Slováka SME potvrdilo slovenské ministerstvo zahraničných vecí.
Iránci nášmu ministerstvu zahraničných vecí povedali, že ho zatkli „pre podozrenie z ohrozovania štátnej bezpečnosti“.
Ministerstvo už žiadalo o návštevu Fakty
Slovenský špión v CIA?
Slovák Matej Valuch vystúpil v iránskom dokumente Lovec v pasci ako údajný agent CIA, kde uviedol, ako pomohol americkej tajnej službe . Týždeň potom, ako ho zatkli Iránci, o tom v pondelok informovalo slovenské ministerstvo zahraničných vecí. Napriek výzvam nemôžu slovenskí diplomati navštíviť Valucha vo väzení. Rodičia Mateja Valucha o ňom naposledy počuli začiatkom decembra. Na jeho mobil sa mu nemohli dovolať. Neveria tomu, že je špión.
Napriek opakovaným žiadostiam o umožnenie návštevy zadržaného slovenského občana, naši diplomati v Teheráne nedostali takúto možnosť.
"Na prípade intenzívne pracujeme a podnikneme ďalšie potrebné kroky," povedal SME hovorca ministerstva Boris Gandel.
Matej Valuch odišiel do Teheránu podľa informácií SME v lete, kde mal pracovať v oblasti komunikácií.
Naposledy sa na Slovensko ozval začiatkom decembra, odvtedy sa s ním nedá spojiť.
Valuch nevie po perzsky, ovláda iba angličtinu. Podľa rodičov nemá schopnosti ani ambície robiť špióna. Nie je vylúčené, že sa stal obeťou iránskej propagandy.
Propaganda v ťažkých časoch Rozprávanie Slováka režim ajatolláha Chameneího okamžite využil na protizápadnú propagandu.
Krajinu sužuje ekonomická kríza, ktorú zvýraznili tvrdé sankcie Europskej únie a Spojených štátov pre podozrivý jadrový program.
V akom väzení sa nachádza, ani prečo Iránci nechcú povoliť návštevu slovenským diplomatom, sa nepodarilo zistiť. Iránske veľvyslanectvo vo Viedni ani v Prahe na otázky nereagovalo.
Mlčia aj Američania Valuch v dokumente rozpráva, ako sa stretol s americkým dôstojníkom CIA, ktorý sa mu predstavil pod falošným menom Steven Logano.
Američan sa podľa filmu infiltroval medzi iránske elity a Slovák Valuch mu v tom vraj pomáhal.
„Dnes je štátny sviatok, Deň Martina Luthera Kinga, a prezidentova inaugurácia. Aj keby vám niekto zdvihol telefón, nič vám nepovie,“ povedal SME americký diplomatický zdroj.
Iránska vezia sa mu však nepozdáva. „Aj keby bol agentom CIA, zásadou číslo jeden je nepriznať to.“
Slovenská diplomacia vraví, že na Valuchovom prípade intenzívne pracuje a podnikne ďalšie potrebné kroky.
Rodičia: Robil normálnu prácu Rodičia Mateja Valucha počuli naposledy o svojom synovi pred vyše mesiacom. Netušia, čo robil v Iráne.
BRATISLAVA, DUBNICA NAD VÁHOM. „Mami, nejako sa mi to skomplikovalo, na Vianoce nestihnem prísť domov,“ zavolal Matej Valuch domov do Dubnice nad Váhom 10. decembra. Odvtedy sa už neozval.
Až v pondelok sa jeho rodičia od SME dozvedeli, že Iránci o ňom nakrútili dokument, že je špiónom a je niekde v iránskom väzení.
„Neverím, že by bol agent, nemal na to ani vlohy. To musí byť nejaká iránska finta,“ povedal jeho otec Ivan, ktorého správa zastihla v bratislavskej nemocnici, kde sa lieči na srdce.
Synovi, ktorý sa im prvýkrát ozval z Iránu v septembri, sa na mobil dovolať nevedeli. „Vždy nám volával zo všelijakých čudných čísel,“ rozpráva Ivan Valuch.
Správam z Iránu nechcela uveriť ani Matejova mama Ľubica. Jeho vystúpeniu v iránskom videu sa čudovala.
„Matej sa venoval normálnej práci, mal živnosť na sprostredkovanie práce, nerozumiem, do čoho sa to dostal.“
Mirek Tóda
Arabista: Mohol nevedomky poslúžiť Teheránu Matej Valuch zrejme doplatil na to, že Irán si tento rok vyberá nového prezidenta. Jeho prípad môže byť varovaním režimu pred protestami.
TEHERÁN, BRATISLAVA. Viac ako milión Iráncov pred štyrmi rokmi protestovalo v uliciach Teheránu. Búrili sa proti zmanipulovaným prezidentským voľbám. Napriek tomu sa teokratický režim v Iráne nezmenil.
Revolučné gardy začali zabíjať ľudí v uliciach a šírili strach. Opozičné zelené hnutie, ktoré volalo po demokratických zmenách, brutálne potlačili. Opozíciu izolovali od ľudí a mnohých zatkli.
Teherán má strach Tento rok si Irán znovu volí prezidenta. Populistický Mahmúd Ahmadínedžád končí a režim sa chce poistiť, aby sa podobné protesty neopakovali a Iránu nehrozil scenár ako krajinám arabskej jari.
„Prípad Slováka Valucha zapadá do predvolebného scenára. Režim má strach, že dôjde k opakovaniu revolučnej vlny. Potrebuje dokázať, že národ je ohrozený, že tam operujú cudzie výzvedné služby, ktoré chcú zopakovať nepokoje,“ hovorí arabista Jaroslav Bureš z pražského Ústavu pre medzinárodné vzťahy.
Valuchov prípad môže byť taká prvá zastrašovacia lastovička. „Možno do toho kolotoča nevedomky zapadol a poslúžil režimu.“
Iráncov trápi tvrdá ekonomická situácia. Ľudia sa začínajú búriť a kritizujú opatrenia vlády. Pred voľbami potrebuje Teherán vytvoriť pocit ohrozenia a pritvrdiť.
Pustia ho po voľbách? „Pozrite sa, už nám tu operujú špióni a potrebujeme ich zadusiť v zárodku a na to mohol Valuch poslúžiť,“ myslí si Bureš.
„Neviem, ako sa do tej aféry dostal, čo urobil, keďže všetko je len všeobecné blabla. Mohol však určitý scenár zohrať aj sám: Ak povieš, čo budeme chcieť, tak poslúžiš veci a my ťa potom pustíme, napríklad po voľbách.“
Mirek Tóda

Beata
Balogová
