Otázka, kde bol Ivan Gašparovič, padla už v roku 1994. Ani vtedy nepovedal pravdu.
BRATISLAVA. Problém s určovaním svojej polohy mal prezident Ivan Gašparovič už pred vyše osemnástimi rokmi.
Zabudnutý prešľap, ktorým vtedy pomohol HZDS vo voľbách, doteraz nevysvetlil.
Počas volieb v roku 1994 videli viacerí pracovníci Slovenskej televízie Gašparoviča vtedy predsedu Národnej rady v priestoroch jej spravodajstva.
Osobne podľa nich dohliadal na prípravu príspevku, ktorý informoval o tom, ako šéfovi HZDS Vladimírovi Mečiarovi neumožnili voliť.
„To nemyslíte vážne!“
Gašparovič na druhý deň poprel, že by bol v Slovenskej televízii. „To nemyslíte vážne!“ ohradil sa 4. októbra 1994 v denníku Pravda.
Na druhý deň jeho kancelária pripustila, že v STV bol, ale v inej veci. Údajne chcel protestovať proti tomu, že v jeho okrsku rozdávali ľuďom volebné lístky bez obálok.
Ako to v skutočnosti bolo, Gašparovič neobjasnil ani v pondelok.
Jeho hovorca Marek Trubač vysvetlil, že pre pracovnú zanepráznenosť sa k otázkam, ktoré SME poslalo v piatok, ešte nedostali.
Akcia Mečiar
Vedúcim vnútropolitickej rubriky STV bol v tom čase Svetozár Košický. Na návštevu Gašparoviča, ktorý bol vtedy pravou rukou Mečiara, si spomína aj dnes.
„Áno. V ten deň bol pán Gašparovič v čase prípravy televíznych novín na pôde našej redakcie.“
Košický hovorí, že akcia s Mečiarom bola zrejme vopred pripravená a išla mimo neho.
„Moderátor Igor Kubiš prečítal vyhlásenie HZDS, ktoré sa tam objavilo práve v čase, keď tam bol pán Gašparovič. Bolo to bez môjho vedomia.“
Volebná komisia neskôr rozhodla, že STV odvysielaním príspevku porušila moratórium.
Správa, v ktorej bol Mečiar vykreslený ako obeť, mala silný mobilizačný náboj, ktorý mal oslovovať nerozhodnutých voličov.
Právo občana
Voľby boli v piatok a sobotu a STV príspevok odvysielala v piatok večer v prítomnosti Gašparoviča v jej štúdiu.
Reportáž zachytila, ako sa zistilo, že Mečiar nie je zapísaný v zozname voličov. Volebná komisia chybu opravila. Šéf HZDS sa v STV sťažoval, ako mu ublížili.
Vtedajší šéf televízie Ivan Stadtrucker reportáž vysielanú počas moratória obhajoval tým, že „občan, ktorý v tomto šote vystupoval, uplatňoval svoje základné právo v demokratickej spoločnosti“.
Hnutie vo voľbách získalo vyše 40 percent. V sobotu malo podľa prieskumov zhruba o päť percent viac ako v piatok.
Mečiar zostavil vládu so SNS a Združením robotníkov Slovenska. Počas tejto vlády došlo k zavlečeniu Michala Kováča juniora, vražde Roberta Remiáša či k zmareniu referenda.
Protest v redakcii
Dvanásť pracovníkov spravodajstva STV podpísalo hneď na druhý deň vyhlásenie, v ktorom sa od príspevku s Mečiarom dištancovali.
Označili ho za porušenie princípu nestrannosti a objektívnosti. Vyslovili sa aj proti prítomnosti politikov v ich pracovných priestoroch.
Väčšina z týchto ľudí musela z STV postupne odísť. Košického odvolali z funkcie, neskôr prestúpil na oddelenie športu.
V roku 2003 dostal výpoveď v rámci hromadného prepúšťania.

Beata
Balogová
