Najčastejšou príčinou porušenia práva bola nečinnosť orgánov verejnej správy, tvrdí ombudsmanka Jana Dubovcová.
BRATISLAVA. Preskúmaním neukončených spisov týkajúcich sa Veľkej Británie Dubovcová zistila, že nečinnosťou, neefektívnym, prípadne nesprávnym postupom slovenských orgánov verejnej správy, ako aj ich nedostatočnou spoluprácou, bolo v 58 percentách prípadov porušené právo dieťaťa na taký postup orgánov, ktorý je v jeho najlepšom záujme.
Vyplýva to zo Správy o ochrane práv maloletých detí občanov, ktoré sa v cudzine ocitli bez starostlivosti rodičov.
O dokumente dnes hovorili poslanci ľudskoprávneho parlamentného výboru, ktorí správu zobrali na vedomie.
Z Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže (CIPC) bolo preskúmaných celkovo 95 spisov. Z nich bolo 36 ukončených a 59 spisov "živých" (31 sa týkalo VB).
"Z 31 neukončených spisov týkajúcich sa Spojeného kráľovstva až v 18 spisoch možno konštatovať vážne nedostatky, ktoré v konečnom dôsledku spôsobili porušenie základného práva dieťaťa na taký postup orgánov, ktorý je v jeho najlepšom záujme," tvrdí Dubovcová.
Najčastejšou príčinou porušenia tohto práva bola nečinnosť orgánov verejnej správy.
Ďalšou, často sa opakujúcou príčinou bol nesprávny postup orgánov verejnej správy, ktorý je spôsobený najmä nedostatočnou právnou úpravou.
"Z tohto dôvodu orgány verejnej správy mnohokrát vôbec nevedeli, ako majú postupovať a aké opatrenia majú prijať na zabezpečenie najlepšieho záujmu maloletého dieťaťa," informovala ombudsmanka.
Ako problematické sa podľa nej javí aj nevykonávanie opatrení smerujúcich k repatriácii dieťaťa, ako aj nedostatočná spolupráca medzi orgánmi verejnej správy navzájom a aj vo vzťahu k orgánom sociálno-právnej ochrany a vo vzťahu k súdom v Spojenom kráľovstve.
Zistili aj ďalšie nedostatky
Okrem toho preskúmaním spisov sa taktiež zistili ďalšie nedostatky, ktoré síce nemali za následok priamo porušenie práva dieťaťa, ale negatívne vplývali na celkový postup orgánov verejnej správy v uvedených prípadoch.
Išlo o nesprávne vedenie preskúmavaných spisov, problémy s prekladmi a nevhodný spôsob komunikácie medzi ústrednými orgánmi.
Na margo Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Dubovcová uviedla, že rezort si svoje úlohy v tejto oblasti neplnil dostatočne. Nečinnosť skombinovanú s nesprávnymi postupmi vytýka aj Centru pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže.
Dúfa, že opatrenia pomôžu
Verejná ochrankyňa práv dúfa, že opatrenia, ktoré v tejto správe navrhuje, pomôžu v budúcnosti predchádzať takým prípadom, ako boli prípady detí, ktoré súd zveril do náhradnej starostlivosti v Spojenom kráľovstve.
Problematikou CIPC sa poslanci zaoberajú už dlhšie. V centre, ktoré má po dlhých rokoch novú riaditeľku, sa navyše uskutočnil aj poslanecký prieskum.
Riaditeľka Andrea Císarová navyše v decembri informovala, že špecifické osvojenia slovenských detí rodičmi zo zahraničia sa navždy skončili a riaditeľ CIPC už nebude mať právomoc samostatne rozhodnúť o adopcii.
"Nikdy samostatne nepodpíšem žiadne rozhodnutie o tom, že dieťa pôjde niekomu na osvojenie. O každom jednom dieťati, či bude zdravé alebo choré, akékoľvek, bude rozhodovať komisia," povedala.