BRATISLAVA – Neoficiálne rozhovory o podobe budúcej vlády sa už začali. Zostavovanie kabinetu sa môže skomplikovať najmä ak sa do parlamentu dostane väčší počet strán.
O miesto premiéra majú záujem štyri strany. Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že pri rozhodovaní o novom premiérovi budú strany silnejšími hráčmi než prezident republiky. Tvrdí to napriek tomu, že ústava dáva prezidentovi Schusterovi právomoc vymenovať budúceho predsedu vlády.
Ak sa však politici sami dohodnú na kandidátovi na premiéra, ktorý prezidentovi predloží záruku 76 hlasov v parlamente potrebných na podporu novej vlády, prezidentovi sa podľa Mesežnikova bude takýto politik ťažko odmietať.
Prezident Schuster najskôr hovoril, že strany by sa mali medzi sebou dohodnúť a prišli by za ním s menom, koho poveriť zostavením novej vlády. Nedávno sa rozhodol pre aktívnejší postup. S každou stranou chce vyjednávať zvlášť, potom má nasledovať druhé kolo rokovaní o tom, koho poverí zostavením vlády.
Predstavitelia SMK majú pocit, že ich možní partneri z budúcej vlády vytláčajú. Predseda Béla Bugár hovorí: „Máme také strany, ktoré hovoria, že s SMK áno a nakoniec podpredseda takej strany povie, že my Slováci sa dohodneme a možno, že Maďarov zoberieme k sebe.“
Boris Zala však tvrdí, že Smer nie je tou stranou, ktorá by chcela SMK vylúčiť z budúcej vlády. „To nie je pravda. Smer nevylučuje nikoho.“
Líder ANO Pavol Rusko si nevie predstaviť podporu takej vláde, v ktorej by chýbala SMK. Ani Ruskovi sa nezdá, že by Smer nechcel SMK vo vláde. Skôr sa obáva, aby taký osud nepostihol SDKÚ alebo ANO. „Koľko špekulácií. V nedeľu večer veľmi rýchlo povieme svoju predstavu,“ zareagoval Zala.
Predseda KDH tvrdí, že stále je šanca na vytvorenie pravicovej vlády. Na otázku, či pôjde po voľbách KDH do vlády so Smerom, odpovedal: „Nepôjdeme do vlády s HZDS, SNS a PSNS. Všetko ostatné je otvorené.“

Beata
Balogová
