Prečo prípad neriešila vojenská polícia? Kedy sa Štefan Drozd rozhodol zvoliť si advokáta? To sú niektoré z otázok, ktoré vyvoláva priznanie strelca z Lešti.
BRATISLAVA. Strieľal som ja, vypovedal už v deň tragédie vtedajší šéf Vojenských lesov Štefan Drozd, ktorý bol odsúdený za smrť lesníka Michala Bobáka z leta 2009.
V Drozdovej výpovedi z 2. augusta 2009, ktorú dostalo SME na nahliadnutie, však sú aj nezrovnalosti.
Na začiatku Drozd pred policajtom vyhlásil, že si nemieni zvoliť obhajcu. Nevyjadril sa, či chce podať sťažnosť proti vzneseniu obvinenia, zobral si lehotu na rozmyslenie. Následne oznamuje, že si za obhajcu volí advokáta Ľubomíra Hrežďoviča.
Vo výpovedi Drozd podrobne opísal, ako išli v ten deň ráno s dobrým kamarátom Bobákom vo vojenskom výcvikovom priestore Lešť zastreľovať pušky.
Z kancelárie Vojenských lesov na Kamennom vrchu vyrazil každý na svojom služobnom aute. Strelnica je odtiaľ vzdialená asi 500 metrov.
Odišiel a vrátil sa
Nešťastie
Potrestaný
tragédia sa podľa polície stala 2. augusta 2009,
k výstrelu sa v ten deň priznal Štefan Drozd,
vyšetrovanie jeho vinu potvrdilo, súd mu vymeral podmienečný trest,
prezident Ivan Gašparovič, ktorý chodil s Drozdom poľovať, spájanie s tragédiou odmieta.
Najskôr skúšali Bobákovu zbraň. Keď zistili, že je správne nastavená, rozhodli sa vyskúšať ju ešte s inou sériou nábojov. Drozd sa pone vybral autom späť do budovy podniku. Vrátil sa asi o päť minút. Vtedy už Bobák testoval inú zbraň, ktorá patrila riaditeľke Drozdovej kancelárie Gabriele Bielikovej.
Bobák odišiel k terču, ktorý bol vzdialený asi sto metrov. Keď Drozd manipuloval so zbraňou, rozprávali sa spolu. Počas toho Drozd zaregistroval, že Bobák odchádza od terča smerom k miestu slúžiacemu na ukrytie pred prípadným zásahom. Nazýva ho „jarok“.
Od terča bol vzdialený asi 20 až 30 metrov. Vystrelil v presvedčení, že Bobák je ukrytý v jarku. Začul výkrik a spoza dosky terča sa zosunula postava.
Bobáka mohol Drozd podľa svojich slov prehliadnuť aj preto, že bol oblečený v poľovníckom. Mal zelené podkolienky, golfky a tričko tmavozelenej farby. Vzhľadom na to, že bolo ešte ráno, terč bol v tieni.
Drozd vypovedal, že okrem nich dvoch tam nik iný nebol. Na strelnicu chodil s Bobákom „desiatky krát“, obaja poznali pomery na strelnici a boli zohraní.
Prezident bol údajne v čase poľovačky doma v Limbachu
Čítajte viac >>
Vojaci nekonali
Ďalej Drozd opisoval, ako išiel zháňať pomoc, keď mu práve volala šéfka kancelárie Bieliková. Povedal jej, aby upovedomila vojenskú políciu.
Hoci to bolo len chvíľu po udalosti, vojakov predbehol bežný policajt. „Vojenská polícia bola o udalosti informovaná s tým, že vo veci už koná poverený príslušník Policajného zboru,“ povedala v stredu hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková. Keďže bolo vraj hneď jasné, že páchateľ skutku nie je vojak, prípadom sa viac nezaoberali.
S Bielikovou, ktorá mala vojenskú políciu volať hneď, sa redakcii spojiť nepodarilo. Vo Vojenských lesoch už nepracuje. Na sekretariáte na ňu nemali žiadny kontakt.
Zákon o vojenskej polícii hovorí, že jej pôsobnosť sa okrem vojakov vzťahuje aj na iné osoby, ktoré sa nachádzajú vo vojenských objektoch. Rezort obrany však argumentuje, že konanie bežnej polície bolo v tomto prípade v poriadku.
Odvolal sa na Trestný poriadok, podľa ktorého vojenský policajt koná iba v trestných veciach príslušníkov ozbrojených síl.
Kde bol prezident?
Drozdova výpoveď sa končí vyhlásením, že zápisnica mu bola „nahlas nadiktovaná“ a po jej prečítaní ju podpisuje „ako správnu a úplnú“. Výrazom „nadiktovaná“, mal zrejme vyšetrujúci policajt na mysli prečítaná.
Možnú prítomnosť prezidenta Ivana Gašparoviča pri nešťastí naznačil bloger Juraj Poláček. Vychádzal najmä zo starších článkov Plus 7 dní.
Prezidentská kancelária pri vysvetľovaní Gašparovičovho pohybu povedala dvakrát nepravdu. Najskôr tvrdila, že bol v Chorvátsku. Potom oznámila, že bol doma v Limbachu a na futbale v Bratislave, ktorý sa hral v iný deň.
Advokát zámenu vylučuje
Štefana Drozda obhajoval súčasný šéf advokátskej komory Ľubomír Hrežďovič.
BANSKÁ BYSTRICA. Ľubomír Hrežďovič, advokát Štefana Drozda, vylučuje, že by jeho klient priznaním kryl niekoho iného. Úvahy o prítomnosti tretej osoby pri nešťastí označil za fámy.
„Súd nerozhodol len podľa výpovede klienta, ale na základe nespochybniteľných znaleckých posudkov a ďalších dôkazov. Polícia sa neuspokojila s tvrdeniami obvineného, ale pracovala aj na ďalších verziách vrátane úmyslu,“ povedal súčasný šéf advokátskej komory Hrežďovič.
O zastupovanie Drozda ho vraj požiadal kolega, ktorý bol v tom čase zaneprázdnený. Hovorí, že s prezidentom Ivanom Gašparovičom nemá žiadne väzby.
„Keď som sa s klientom stretol, bol v šoku. Stále opakoval, že to bol jeho priateľ. Pýtal sa sám seba, ako to odčiní. Videl som zdeptaného človeka, ktorý prežil šokujúcu udalosť.“
Advokát upozorňuje, že Drozd vypovedal o udalosti rovnako jemu, vyšetrovateľom aj súdu. Výpovede nijako neupravoval. Prečo sa Bobák v osudnú chvíľu vrátil z úkrytu k terču, si obhajca nevie logicky vysvetliť.
Drozd údajne hneď po tragédii telefonoval rodine a oznámil, čo sa stalo. „Nebolo potrebné skúmať výpisy hovorov, lebo to potvrdili volaný aj volajúci,“ reagoval Hrežďovič. Odmieta, že by okolnosti prípadu skúmala SIS.
Daniel Vražda
Ľudia z dediny: Má výbornú povahu aj mušku
Štefan Drozd na otázky neodpovedá. Dcéra odkazuje, že otec je v práci. Kde robí, nevie, vraj sa o tom doma nerozprávajú.
KOCHANOVCE. Ján Račko je kostolníkom rímskokatolíckeho kostola v Kochanovciach dvanásť rokov, dobre pozná všetkých veriacich. V obci so 740 obyvateľmi sa k cirkvi hlási približne tretina.
„Viem, že Štefan Drozd je veriaci. Chodievame k nim aj koledovať. Jeho otca vidím na omši dosť často, ale on sa tu neobjavuje.“
Po tom, čo sa začali šíriť pochybnosti o možnej účasti prezidenta Ivana Gašparoviča na tragédii v Lešti, sa objavila aj teória, že Drozd bol v čase streľby doma v kostole.
Nedeľné omše bývajú v Kochanovciach ráno o ôsmej alebo o pol desiatej. Aj v osudnú nedeľu 2. augusta 2009 bola podľa záznamu v knihe obradov ranná bohoslužba.
Račko nevie, či Drozd bol v kritickom čase na obrade. „Počas omše sedím pri vchode, aby som mohol zájsť do sakristie, keď treba. Chlapi sú väčšinou na chóre, zdola ho celý nevidno.“
Omšu slúžil kaplán Marcel Záleha. Z Kochanoviec ho pred viac rokmi preložili. Podľa Račka tam pôsobil len krátko, možno ani nie rok. Okrem toho mal na starosti aj filiálku humenskej farnosti v Brestove.
„V nedeľu má náš kaplán dve aj tri omše. Ťažko môže poznať všetkých veriacich.“ So Zálehom sa nepodarilo spojiť.
Cez zadnú bránu
Aj starosta obce Miroslav Porochnavý sleduje dohady o nešťastnej poľovačke. Sám nevie, kde bol Drozd v čase streľby.
Do Kochanoviec sa bývalý riaditeľ Vojenských lesov presťahoval z Ruskej Poruby asi pred desiatimi rokmi. Kúpil starší dom neďaleko kostola a opravil si ho.
„Nezapája sa do života obce. Ráno vyjde autom cez zadnú bránu, večer sa vracia,“ hovorí starosta. S Drozdom sa bližšie zoznámil až po tragédii.
„Hovoril, že je to preňho ťažké, že už s tou výčitkou bude musieť žiť do konca života. Bol tu aj včera. Spomínal, že ho naháňali novinári. Bol zúfalý. Hovoril, že má toho dosť, že si myslel, že už bude mať pokoj.“
Krčma neverí
Chlapi v krčme neveria, že by Drozd urobil chybu. „Je to slušný, výborný chlap. Kedysi bol futbalovým brankárom nášho mužstva, krčmu zvnútra ešte nevidel,“ hovorí muž s krígľom piva v ruke.
„Tiež som bol poľovník. Viem, že nešťastie nechodí po horách. Ale takú chybu, že by zastrelil kamaráta, by nikdy neurobil. Je to zodpovedný chlap, “ hovorí prísediaci.
Drozd telefón nezdvíha. Doma sme zastihli jeho dcéru. Cez okno odkázala, že otec je v práci a nebude sa vyjadrovať. Kde pracuje, to nevie. „My sa o tom doma nebavíme.“ Podľa obchodného registra je od decembra 2011 konateľom firmy Poľnolesy Dubina.
Mikuláš Jesenský

Beata
Balogová
