Polícia dostáva čoraz viac oznámení o falošných faktúrach, ktorými sa podvodníci snažia vylákať desaťtisíce eur.
BRATISLAVA. SMS správa či email od šéfa nemusia byť od šéfa. Stačí desať sekúnd a podvodník rozošle správu z emailovej adresy, ktorá bude vyzerať na nerozoznanie od vašej.
Službu falošných emailov, ktorú na internete ponúka viacero stránok, objavili aj slovenskí podvodníci.
Podvod
Ako oklamú firmy
účtovníkovi príde SMS správa, ktorá vyzerá ako od šéfa o emaile s faktúrou;
z emailu so sfalšovaným odosielateľom príde faktúra;
peniaze domnelo odídu právnickej kancelárii;
dostane ich podvodník.
V posledných týždňoch to zistili zamestnanci firiem po celom Slovensku, od ktorých sa podvodníci snažia vylákať veľké sumy peňazí.
Bratislavská firma Simatt dodáva na slovenský trh materiály na výrobu priemyselných podláh. Jej konateľ Tomáš Vácha sedel v utorok predpoludním v kancelárii, keď za ním z vedľajšej miestnosti prišla prekvapená účtovníčka s otázkou, prečo jej posiela SMS správu.
„Poslal som faktúru emailom na okamžitú úhradu, keď prídem, vysvetlím, nie je to na telefón,“ znel text.
„Bol som veľmi prekvapený, správa prišla z čísla, ktoré má kolegyňa uložené ako moje,“ hovorí Vácha.
Na rane sú väčšie firmy
To isté vzápätí zistili aj v prípade emailu, z riaditeľovej adresy prišla účtovníčke faktúra na zaplatenie vyše 47-tisíc eur za právne služby. Prijímateľom peňazí mala byť firma JUDr. Dušan Pohovej & partners, s. r. o.
Ide o skutočnú právnickú kanceláriu sídliacu v centre Bratislavy. „Museli niekde ukradnúť našu pečiatku, inak na faktúre nič nesedí, máme iné tlačivo aj číslo účtu, faktúru navyše nikdy neposielame emailom,“ hovorí jej šéf Dušan Pohovej.
Od konca decembra sa im ozvalo už najmenej šesť firiem, ktoré sa cez faktúru s ich menom, ale iným číslom účtu snažili podviesť.
„Pokiaľ viem, jedna firma peniaze, žiaľ, aj previedla, konateľ to zistil, až keď sa vrátil od lekára,“ povedal.
Postup bol vždy podobný, podvodníci si vyhliadli väčšie firmy s viacerými oddeleniami, pri ktorých predpokladali väčšie sumy peňazí na účte.
Potom vypátrali mobilné telefóny a emailové adresy konateľov a účtovníkov a cez internetové stránky, ktoré umožňujú posielať emaily a SMS správy, pod falošným menom rozoslali inštrukcie a faktúru.
Polícia zbiera oznámenia
Pohovej už preto podal trestné oznámenie pre podvod a poškodzovanie dobrého mena. Trestných oznámení eviduje polícia viacero aj od firiem, iba tretí bratislavský obvod prijal už dve. Ďalšie včera pridal Vácha.
„Vyšetrovateľ už v tejto veci začal trestné stíhanie pre trestný čin podvodu. Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody na 3 až 10 rokov,“ povedal bratislavský policajný hovorca František Peczár.
Polícia preto vyzýva podnikateľov, aby boli pri platení faktúr ostražití.

Beata
Balogová
