SME

Ad: Fero Taraba a tretí sektor

O čom je vlastne Fero Taraba? Fero Taraba je vlastne o Slovenskej republike. Fero Taraba je o historickom dlhu Slovenska voči jemnejšej štruktúrovanosti spoločnosti. Fero Taraba vyzýva na akciu, ale nepodáva konkrétny výkon, takže sa to logicky, skrat/k

/ovite vydáva za jednoznačný tunel „spoločenského agregátu“ pod krycím názvom „slovenskí top-treťosektoroví profesionálni občania“.

Ale na druhej strane - sám som koordinátorom grantového programu Okrúhly stôl Ekumenickej rady cirkví v Slovenskej republike (v rokoch 1996 - 2002 podporených viac než 550 individuálnych projektov cirkví a aj mimovládnych organizácií v celkom objeme 53,2 milióna Sk). A keď zacítim šancu zo strany zahraničných darcov, kladiem si za PRVORADÚ úlohu voči Slovenskej republike urobiť všetko preto, aby sa tieto prostriedky „do Slovenska“ dostali. To, že treťosektoroví top-manažéri „precenili“ retenčnú schopnosť prostredia, je vec, na ktorú budú mať zainteresovaní rozdielny názor ešte dlho.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ešte ťažšie je pre „zháňača peňazí“ zachovať si chladnú hlavu a voľnosť rozhodnutia v prípadoch, keď účel, na ktorý majú byť ponúkané peniaze, je objektívne limitovaný takými „geopolitickými uzávierkami“, ako sú slovenské voľby (volebné projekty) či zmena priorít zahraničných darcov. Ale, Slováci, či to nepoznáme z decembrových nákupných smrští podnikateľov?

Dovoľte mi ubezpečiť všetkých nihilistov a bleskových „hrdelných sudcov“, že „z prsta vycucaný program“ sa obhajuje veľmi ťažko. A to aj spätne! A v tom spočíva cena, ktorú zaplatia tí, čo manažovali kritizovanú distribúciu treťosektorových zdrojov na Slovensku. Tí darcovia nie sú na hlavu padnutí a poznajú iks iných miest na zemeguli.

Programové priority a procedúry sa musia zmeniť, a aj sa zmenia. Ale či Slovensko operatívne vygeneruje schopných programových lídrov v ústrediach re-grantových organizácií, ale najmä schopných projektových, tzv. implementačných lídrov v teréne, je veľký otáznik. Podoba v neschopnosti Slovenska okamžite predkladať akceptovateľné projekty pre prístupové a štrukturálne fondy EÚ určite nie je náhodná.

SkryťVypnúť reklamu

A sme možno pri jadre problému: Aká časť Slovenska je mentálne vybavená akceptovať tretí sektor inak ako sektu vyvolených, dobre platených deličov peňazí? Aký bol postoj politicko-ekonomických elít voči kapitalizácii tretieho sektora výnosom z privatizácie? Kto bol a bude schopný v parlamente zakričať, že granty, dary, mäkké pôžičky a pod., sú vlastne „zárodočný kapitál“ pre ducha, ktorý sa ešte neobalil tukom bohatstva a nudy hypermarketov a virtuálnych disneylandov?

Samozrejme, je škoda každého nepodporeného klubu v pivnici. V Bolívii som videl, že chudobná komunita najskôr dostala jeden či niekoľko grantov, potom si museli požičať a splatiť od mimovládnej organizácie tri kolá mikropôžičky a až keď to úspešne absolvovali, tak ich mohla akceptovať aj komerčná banka.

SkryťVypnúť reklamu

Kto to tu stále „smoklí“ za novými myšlienkami, osobnosťami a činnosťami s vyššou daňou z pridanej hodnoty? Čo to je 1-percentný podiel mimovládneho sektora na tvorbe HDP, keď Volksvagen ohrozuje celozávodnou dovolenkou kurzovú stabilitu Slovenska? Kto nebol schopný do dnešného dňa legislatívne ošetriť inštitút dobrovoľníka, zapojiť ho do ekonomicko-sociálneho cyklu a tým znížiť nezamestnanosť a bojovať s kriminalitou mládeže?

A kto je schopný počúvať, že dar je nástroj na zmenšovanie spoločenského napätia medzi bohatými a chudobnými, lebo dáva bohatým šancu, že popri poľudšťovaní svojej dravosti, zároveň rozširujú spoločenskú akceptáciu existencie bohatstva a dáva „chudobným“ subjektívny pocit bohatstva a komunitnej prospešnosti, ktoré sú pre nich často podstatnejšie ako tučné auto?

SkryťVypnúť reklamu

Áno, Fero Taraba je papagáj, ktorý nehovorí nič viac. Nech teda „visí“ ako otázka, či niekto/niečo iba predbehol dobu, alebo či niekto/niečo vôbec môže byť plošne akceptovaný/é slovenskou realitou. Ešte stále je tu všetko tak, ako má byť.

Autor: RADOVAN GROLLMUSkoordinátor grantového programu Ekumenickej rady cirkví

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 213
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 12 067
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 555
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 161
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 923
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 412
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 319
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 138
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V južnej polovici územia napršalo plošne výrazne viacej ako na severe.


TASR
Predseda KDH Milan Majerský.

Majerský upozorňuje, že Slovensko sa vracia do doby cashu.


SITA 5
Breh jazera sa stráca. Kedysi tu bol svah. Pod vodou zmizli aj ostrovčeky, už z nich vytŕčajú len stromy.

Vodný systém po oprave umožní regulovať hladinu.


Ilustračné foto.

Medveď zaútočil na muža a poranil mu nohu.


TASR 3
SkryťZatvoriť reklamu