Počasie je jedným z dôležitých faktorov v živote ľudí. Ovplyvňuje ľudské nálady i konanie. Nadchádzajúce dni, keď sa budú na Slovensku konať parlamentné voľby, bude na väčšine územia pršať. V prvý deň volieb bude veľká oblačnosť až zamračené, na mnohých miestach občasný dážď. Počas druhého dňa to bude vyzerať podobne a tiež bude prevládať veľká oblačnosť s občasným dažďom a prehánkami.
Teda počasie, do ktorého by človek ani psa nevyhnal.
Namiesto psa však bude musieť občan vyhnať seba a ísť si splniť svoju povinnosť – aj právo. Bude musieť v daždi opäť voliť v parlamentných voľbách. Pre tých, ktorí sa obávajú nízkej účasti by mohlo byť upokojúce vyjadrenie českého sociológa Ivana Gabala sledujúceho aj slovenskú politickú scénu: luxus vyspelých demokracií, kde sa pekné alebo škaredé počasie odrazí na voličskej účasti, je pre Slovensko ešte na dlho vzdialený.
Asi by sa dalo súhlasiť. Slovensko je aj tento rok len jeden deň pred voľbami v situácii, ktorú zažíva už viac ako desať rokov pri každých parlamentných voľbách. Voľby aj tentoraz – na rozdiel od tých vo vyspelejších krajinách – budú pre slovenského voliča temer osudovými. Voľba bude mať opäť veľký vplyv na to, kam sa táto krajina vyberie. A tiež aj, s ktorými politikmi na jej čele to bude. Nielen luxus rozhodovania sa o tom, či ísť, alebo neísť voliť podľa počasia je, na rozdiel od voliča vo vyspelých demokraciách, tomu nášmu odopretý. Slovenský volič je vďaka domácej politickej scéne a jej predstaviteľom roky ochudobnený aj o možnosť neísť voliť. Rozdiely medzi politickými stranami sú také priepastné a ich videnie sveta také vzdialené, ako sú si naopak blízki – aspoň zo slovenského pohľadu – republikáni s demokratmi v USA.
Jednoducho voliť treba, aj keď s nevôľou. A bohužiaľ ešte mnoho rokov na Slovensku tomu nebude inak. Ani keby sa volebný systém zmenil z pomerného na väčšinový. Už dnes je jasné, že aj potom, tak ako dnes, budú rozdiely medzi stranami také fatálne, že nevoliť by bolo nie doprianím si luxusu, ale hazardom.

Beata
Balogová
