BRATISLAVA. Daniel Lipšic je hlavným podozrivým v trestnom stíhaní vo veci ohovárania, poškodzovania cudzích práv, ohrozenia utajovanej skutočnosti a zneužitia právomocí verejného činiteľa.
Stíhanie začal ešte v decembri vyšetrovateľ národnej kriminálnej agentúry na policajnom prezídiu. Trestné oznámenie podali právnici finančnej skupiny Penta.
„Prakticky od začiatku roka sme avizovali, že budeme Lipšica žalovať za jeho správanie a aktivity vo funkcii ministra vnútra,“ povedal hovorca Penty Martin Danko.
Ide o viaceré Lipšicove výroky o kauze Gorila alebo o jeho blogy. Lipšic napríklad označil kauzu Gorila za najväčší zadokumentovaný prípad korupcie na Slovensku.
Policajný prezident Tibor Gašpar povedal, že vyšetrovateľ konal na pokyn prokurátora.
Prípad dozoruje riaditeľ trestného odboru Generálnej prokuratúry Tibor Šumichrast. Do funkcie ho kedysi vymenoval Dobroslav Trnka.
Šumichrast tvrdí, že pokyn nedal a vyšetrovateľ koná z úradnej povinnosti. „Ide o zákonný spôsob vedenia trestného stíhania vo veci, keďže prebieha prípravné konanie.“
Nech ma obvinia„Je to o tom, kto v tomto štáte vládne. A na prokuratúre zjavne vládnu biele goliere,“ hovorí Lipšic.
„Vyzývam pána Šumichrasta, aby ma obvinil, keď si na to trúfa.“
Exminister tvrdí, že keď pred viac ako rokom zriadil vyšetrovací tím Gorila, „boli obrovské tlaky z Generálnej prokuratúry ho zrušiť“.
Minister vnútra Robert Kaliňák nechcel stíhanie vo veci komentovať.
„V prípade verejného záujmu sa neviem stotožniť so stíhaním pre výroky,“ povedal Kaliňák s tým, že kauza Gorila takým prípadom je.
Stíhanie chce aj bankaLipšica pred stíhaním v minulosti varoval aj Marián Kočner. Pre neohlásenie jeho transakcie dostala Privatbanka patriaca Pente od finančnej polície dve pokuty.
„Pán Lipšic, pokiaľ sa dopustil trestného činu, a mám taký pocit, že pán Lipšic sa trestných činov dopustil niekoľkých, tak sa bude za to zodpovedať,“ odkázal Lipšicovi Kočner v lete cez denník Nový Čas.
Kočner je Trnkov kamarát. Spolu vystupujú aj v kauze Glance House. Šumichrast si však nemyslí, že je v kauze zaujatý. V tejto veci podľa neho Kočner nijako nevystupuje.
„Necítim sa žiadnym spôsobom zaujatý ani nepoznám žiadne okolnosti, ktoré by ma vylučovali z rozhodovania,“ napísal Šumichrast.
Podanie trestného oznámenia ohlásila aj Privatbanka. Generálna prokuratúra si hneď po Lipšicovej tlačovke o finančnej kontrole vyžiadala z polície všetky dokumenty.
O prípade informujú aj Hospodárske noviny.
Kto je Tibor ŠumichrastRiaditeľ trestného odboru na Generálnej prokuratúre má za sebou viacero sporných rozhodnutí.
V septembri 1997 zastavil vyšetrovanie referenda o vstupe do NATO a priamej voľbe prezidenta, ktoré zmaril vtedajší minister vnútra Gustáv Krajči, hoci boli splnené všetky zákonné podmienky. Neskôr pre časopis .týždeň povedal, že „vtedy bola iná doba“.
V novembri 2004 sa stal šéfom trestného odboru. Do funkcie ho vymenoval Dobroslav Trnka potom, čo z nej odišla Eva Miššíková.
V roku 2008 nariadil zastaviť stíhanie v kauze podozrivého vydržania pozemkov podnikateľom a kedysi lokálnym poslancom Smeru Alexandrom Rozinom, hoci ho krajská prokuratúra chcela stíhať.
V roku 2011 zastavil stíhanie bývalého policajného viceprezidenta Stanislava Jankoviča s odôvodnením, že odpočúvania v trestnej veci nemôžu byť použité v inom prípade ako v tom, v ktorom boli urobené, hoci krátko predtým Dobroslav Trnka napísal list, v ktorom tvrdil pravý opak v inej kauze. Inšpekcia ministerstva vnútra Jankoviča stíhala za to, že protizákonne vybavil vodičský preukaz istému podnikateľovi, ktorý výrazne prekročil rýchlosť. Jankovič ho bol osobne vyzdvihnúť na polícii v Žiari nad Hronom.
Stále stíhajú aj SpišiakaDaniel Lipšic hovorí, že prokurátori chodia spovedať príbuzných údajne poškodených policajtov.
BRATISLAVA. „Stále prebieha prípravné konanie, boli realizované výsluchy svedkov, vykonávajú sa ďalšie procesné úkony,“ povedala hovorkyňa Generálnej prokuratúry Vladimíra Gedrová o prípade, v ktorom je bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak obvinený z ohovárania.
Generálna prokuratúra ho stíha za výrok o troch policajných funkcionároch.
„Keď oni boli policajtmi, Mello bol sústavne na úteku. Keď odišli, podarilo sa nám ho zadržať,“ povedal.
Prípady policajných funkcionárov by mala vyšetrovať inšpekcia ministerstva vnútra, tento však chcela Generálna prokuratúra robiť sama.
„Vnímam to ako účelové. V podsvetí dlhodobo prevládal názor, že by bolo najlepšie ma odstaviť, aby som sa už nikdy nemohol vrátiť k polícii,“ povedal Spišiak SME, keď odchádzal na jar z funkcie.
V konaní ho zastupuje bývalý minister Daniel Lipšic.
Podľa neho sú prokurátori vo veci aktívni a spovedajú príbuzných policajtov, ako veľmi im Spišiak výrokom ublížil. „Je to netradičný postup.“

Beata
Balogová
