Ochranka ministerstva vnútra napokon v kauze Ivana Gašparoviča nič neodtajnila.
BRATISLAVA. Viac ako dva týždne trvalo prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi, kým o lete 2009 nepriniesol alibi, ktoré sa nedá obratom spochybniť.
Aj potom, ako jeho ochranka oficiálne potvrdila, že prezident bol doma v Limbachu, v prípade úmrtia lesníka Michala Bobáka zostali nejasnosti.
Banskobystrická polícia vo štvrtok odmietla prezradiť, kedy a od koho sa 2. augusta 2009 o tragédii dozvedela.
„K ukončenému prípadu sa už nebudeme vyjadrovať,“ odpovedala hovorkyňa Mária Faltániová.
Kto volal políciu
Z výpovede vtedajšieho šéfa Vojenských lesov Štefana Drozda, ktorý sa k nešťastnému výstrelu priznal, vyplýva, že prvá informácia od neho išla vojenským policajtom, keďže tragédia sa stala v objekte ozbrojených síl v Lešti.
Ministerstvo obrany však trvá na tom, že vojaci prípad riešiť ani nezačali, lebo im hneď oznámili, že vo veci už koná poverený policajt.
Drozd tiež vypovedal, že sa hneď snažil niekomu dovolať, aby privolal rýchlo pomoc. Že by sám volal záchranku, nespomenul.
Skúšal sa vraj dovolať kolegovi, ale zistil, že „naňho nemá číslo“. Nie je známe, že by okrem Drozda a Bobáka na mieste bol niekto iný.
Drozd sa k prípadu nevyjadruje. Obhajca Ľubomír Hrežďovič odmieta, že by jeho klient zobral vinu na seba za niekoho iného.
Pátranie v knihe jázd
Informácia ochranky o pohybe Gašparoviča, ktorú dostal v stredu, sa odvoláva na „internú evidenciu výkonu služby vrátane kníh prevádzky dopravných prostriedkov“.
Konkrétne záznamy z knihy jázd dokument neobsahuje ani iné prílohy s utajovanými skutočnosťami, ktoré by dodatočne odtajnili. Pod listom je podpis šéfa Úradu na ochranu ústavných činiteľov Radovana Horvátha.
Minulý týždeň ministerstvo vnútra odmietlo SME tieto informácie poskytnúť s vysvetlením, že pohyb prezidenta špeciálne neeviduje.
Tvrdilo, že orientačne má zaznamenaný len pohyb ochranky, tieto údaje však podliehajú utajeniu.
Pochybnosti o mieste pobytu Gašparoviča vyvolal načas aj jeho podpis pod zákonom o odpadoch.
Podľa oficiálneho dátumu ho podpísal 30. júla 2009 v Bratislave, hoci podľa prvého vyjadrenia jeho hovorcu Mareka Trubača mal byť ešte vtedy na dovolenke v Chorvátsku.
Bežná prax je však taká, že sa listy datujú v čase prezidentských dovoleniek ku koncu 15-dňovej lehoty, ktorú má prezident na posúdenie zákona.
Hovorca priznal chybu
V utorok 8. januára Gašparovič oznámil, že v čase Bobákovej smrti bol v Chorvátsku.
O tri dni vydal opravu, že v sobotu bol doma v Limbachu a na futbale v Bratislave. V utorok 15. januára hovorca Marek Trubač priznal, že futbal bol v nedeľu, a nie v sobotu, ako tvrdil predtým.
Trubač priznáva, že bolo chybou, že poskytol nesprávne informácie.
„Na dovolenke som s prezidentom nebol a bol som odkázaný len na sprostredkované informácie, ktoré si spred vyše troch rokov presne nemohli pamätať ani moji kolegovia,“ tvrdí.
SME pripomenul, že v titulku píše, že „Prezident bol údajne v čase poľovačky doma v Limbachu“ hoci z vyšetrovacieho spisu sme si mohli zistiť, že na Lešti zastreľovali nové zbrane a nepoľovali.

Beata
Balogová
