Liptovské Revúce 19. septembra (TASR) - Nedostatočné využívanie podhorských a horských lúk poľnohospodármi v pohorí Veľkej Fatry znižuje výskyt vzácnych kvetov a niektorých zvierat. Zhodli sa na tom počas dvojdňovej vedeckej konferencie o rastlinstve a živočíšstve Veľkej Fatry, ktorá sa skončila dnes v Liptovských Revúcach pri Ružomberku. Zúčastnilo sa jej okolo 50 odborných pracovníkov zo Slovenskej akadémie vied (SAV), prírodovedeckých fakúlt, správ národných parkov a podobne.
Flóru vo Veľkej Fatre začínajú vytláčať buriny, čo považujú ochranári za alarmujúci stav. Podľa slov odborného pracovníka Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene Miroslava Sanigu, profesionálne ochranárske ustanovizne na Slovensku pripravujú na záchranu Národného parku Veľká Fatra od budúceho roka špeciálny program. Majú sa v ňom stanoviť podmienky pre rozvoj turistiky, poľnohospodárstva. "Podporujeme cestovný ruch za podmienok, ktoré neohrozia prírodu," konštatoval Saniga. Ďalej dodal, že do podhorských oblastí je potrebné navrátiť ovčiarstvo, aby lúky nezarastali. V opačnom prípade pohorie Veľkej Fatry stratí svoj kolorit, príde napríklad o veľmi vzácny chránený kvet - veternicu narcisokvetú.
Národný park Veľká Fatra sa rozkladá na vyše 40 tisíc hektároch. Jeho územie sa nachádza v troch stredoslovenských okresoch - Banskobystrickom, Ružomberskom a Martinskom.
*tš som