Poslanecký klub strany rozhodol, že stiahne svojho kandidáta Juraja Kalinu. Pred niekoľkými dňami ho predsedníčka klubu Smeru chválila, v pondelok ustúpila nevôli poslancov.
BRATISLAVA. Čechoslovakista, pravičiar, radikál – takto označoval kandidáta Smeru na šéfa ÚPN posledný list, ktorý o ňom prišiel do redakcie SME aj poslancom Národnej rady. Podpísaný bol viacerými neznámymi inštitúciami.
Súbor sa podľa svojich vlastností volal Drahoslav ako bývalý agent ŠtB a bývalý poradca premiéra Roberta Fica Drahoslav Machala.
„Budeme sa na to pýtať, anonymov prišlo viac,“ hovorila pred rokovaním klubu Smeru jeho predsedníčka Jana Laššáková a verila, že si to vysvetlia.
Kalinu si na večer pozvali. K vypočutiu však nedošlo a čo sa stalo, nikto zo Smeru nepovedal. Poslanci na rokovaní rozhodli, že Kalinu stiahnu z na utorok plánovanej voľby.
Ešte minulý týždeň sa pritom Laššáková tešila, že zvoleného kandidáta nekritizovali ani médiá. „Návrh sme prerokovali vo vedení aj s poslancami a nikto nemal námietky,“ hovorila.
Po pondelkovom rozhodnutí ani ona, ani nikto z vedenia alebo poslancov Smeru nezdvíhal telefón.
Veril, že im ide o ústavJuraj Kalina
Čo na ňom mohlo prekážať
nie je obdivovateľom prezidenta Jozefa Tisa ako niektorí poslanci Smeru, označil sa za žiaka Jána Langoša, ktorý bol ako politik ostrým kritikom Smeru, kritizoval sochu Svätopluka, ktorú pred Bratislavský hrad objednal predseda parlamentu za Smer Pavol Paška, nepáčilo sa mu, že ju zneužívajú extrémisti, transparentnosť a boj proti korupcii označil ako za svoje hlavné hodnoty s tým, že vie skritizovať ktorúkoľvek stranu, ktorá to porušuje.
Foto: AUTOR
Kalina bol znechutený a nechcel sa k veci vyjadrovať. „Nemám k tomu čo povedať,“ hovoril večer.
Minulý týždeň dal SME rozhovor, v ktorom kritizoval sochu Svätopluka na Bratislavskom hrade preto, že ju zneužívajú extrémisti, alebo hovoril, že nebude oslavovať prezidenta fašistického slovenského štátu Jozefa Tisa ako terajší šéf ÚPN Ivan Petranský.
„Verím, že poslancom ide o ÚPN, a preto som dostal šancu,“ hovoril.
Utorková voľba sa uskutoční zrejme iba s kandidátom opozície Františkom Mikloškom.
Už v predchádzajúcej voľbe ho Smer nezvolil. Vtedy tiež kandidoval sám, lebo Smer nenašiel vhodného kandidáta.
„Ak raz niekoho nominujú, tak potom sa toto nerobí. Je to voči nemu veľmi neseriózne,“ povedal Mikloško o Kalinovi.
Ako dobrého kandidáta ho označovali aj poslanci opozície. Niektorí boli ochotní ho voliť, ak by v prvom kole nedostal dosť hlasov Smeru.
Najmä nacionalistické krídlo vládnej strany naznačovalo, že s ním bude mať problém, aj keď nahlas to nikto z poslancov vopred nepovedal.
„Je ich právom nominovať, koho chcú, ale opäť potvrdzujú, že jediným kritériom je pre nich stranícka poslušnosť,“ povedal Martin Poliačik z SaS. Akákoľvek odbornosť alebo kvalifikácia pre samostatné rozmýšľanie je podľa neho „pre smerákov neprijateľný fakt“.
ÚPN sa pripravilPavol Abrhan z KDH vidí náznak, že poslanci sa pravdepodobne chystajú podporiť Mikloška.
Kalina prišiel do ÚPN, keď ho zakladal Ján Langoš. Po vymenovaní šéfa Ivana Petranského odišiel do pražského Ústavu pre štúdium totalitných režimov, kde bol riaditeľom oddelenia digitalizácie.
Správna rada ÚPN chce už v stredu voliť svojho podpredsedu, ktorý by mal nahradiť Petranského, kým parlament nezvolí nového šéfa rady.
Juraj Kalina sa považuje za Langošovho žiaka a Františka Mikloška si váži.
Prečítajte si rozhovor >>
"Hovorí sa, že Tiso prijal kompromis v záujme niečoho, ale neviem, či by som v jeho situácii konal rovnako."
"Mám problém s kýmkoľvek, kto prezentoval iné názory pred rokom 1989 a iné po, a neurobil žiadnu sebareflexiu."
"Ak sa mi niečo nepáči, som schopný kritizovať ktorúkoľvek politickú stranu."
"Extrémizmu sa bojím. Svätopluka samotného nevnímam ako kontroverznú postavu."
Juraj Kalina, bývalý kandidát Smeru na šéfa ÚPN

Beata
Balogová
