Zvýšenie hrdosti by priniesol športový, kultúrny alebo vedecký úspech, ktorému by sa dostalo veľkého svetového uznania, tvrdí analytička.
BRATISLAVA. Preferencie Smeru, ktoré vlani nezriedka presahovali 40 percent, budú tento rok klesať. Rovnako zrejme klesne alebo nebude stúpať počet ľudí, ktorí sú hrdí na Slovensko.
Dôvodom je vytriezvenie zo sľubovaných sociálnych istôt, ako aj nedostatok národných úspechov, na ktoré by sme mohli byť hrdí, predpokladajú Martin Slosiarik z agentúry Focus a analytička Inštitútu pre verejné otázky Zora Bútorová.
Organizácie vlani spolu robili prieskumy, v ktorých skúmali hrdosť obyvateľov Slovenska na svoju krajinu, ako aj ich spokojnosť s jej smerovaním.
Vytriezvenie z istôt Hrdosť 2012
Kto sa hrdí
hrdí na Slovensko: 60 percent, dôvody: striebro hokejistov, víťazstvo Smeru a 20 rokov samostatnosti, hrdosť a voliči: Smer (71 %), KDH (69 %), SaS a SDKÚ (68 %) hrdosť podľa bydliska: Trenčiansky kraj (68 %), hrdosť podľa skupín: podnikatelia (69 %), vysokoškoláci (68 %), Slováci (63 %).
Zdroj: Výskum IVO a Focusu
„Predpokladám, že oproti volebnému zisku bude podpora Smeru klesať,“ prognózuje Slosiarik. Vo vlaňajších parlamentných voľbách dosiahol Smer vyše 44 percent hlasov.
Od minuloročného septembra, keď strana v prieskume Focusu získala 42 percent, jej podpora pozvoľne klesala až na decembrových 37 percent.
Očakávaný pokles podľa šéfa Focusu súvisí aj s tým, že v druhom a treťom roku vlády väčšinou robia kroky, ktoré „nemusia byť medzi voličmi veľmi pozitívne prijímané“.
Pod vplyvom očakávanej ťažkej ekonomickej situácie časť voličov Smeru podľa Slosiarika vytriezvie zo sociálnych istôt, keď si uvedomia, čo im v pomerne ťažkých časoch konsolidácie môže štát zaručiť.
„Časť voličov Smeru sa bude na krajinu pozerať cez menej ružové okuliare.“ Slosiarikove slová potvrdzujú výsledky prieskumov spokojností ľudí s vývojom spoločnosti, ktoré Focus a IVO robili.
Vlani v júni bolo s vývojom spokojných 36 percent opýtaných, v novembri už iba 28.
Otázne je podľa šéfa Focusu, akú stratégiu zvolí Smer, dnes rozhodujúca sila v spoločnosti, pred nastávajúcimi prezidentskými voľbami, kde by mu „prípadný pokles preferencií nepomohol“.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0Ak6n14HdW-MadEFleUIwbDlQX0t2eDg2bzd4R19XbXc&transpose=0&headers=1&range=A2%3AC10&gid=0&pub=1","options":{"vAxes":[{"useFormatFromData":true,"title":null,"minValue":null,"logScale":false,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"logScale":false,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":"12"},"booleanRole":"certainty","title":"Keby ste mali zhodnoti\u0165, \u010do Slovensko dosiahlo za obdobie samostatnosti, s\u00fahlasili by ste s n\u00e1zorom, \u017ee ob\u010dania SR m\u00f4\u017eu by\u0165 hrd\u00ed na svoju vlas\u0165? (%)","animation":{"duration":500},"legend":"right","useFirstColumnAsDomain":true,"hAxis":{"titleTextStyle":{"color":"#222","italic":true,"fontSize":"11"},"title":"Zdroj: IVO 2003-2011 a Focus 2012, odpovede \"ur\u010dite \u00e1no\" a \"sk\u00f4r \u00e1no\" a \"ur\u010dite nie\" a \"sk\u00f4r nie\" boli zl\u00fa\u010den\u00e9","useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},"tooltip":{},"isStacked":false,"width":500,"height":350},"state":{},"view":{"columns":[{"calc":"stringify","type":"string","sourceColumn":0},1,2]},"chartType":"ColumnChart","chartName":"Chart 1"}
Hrdosť porastie ťažko Práve politická zmena, ktorá prišla s vlaňajším víťazstvom Smeru vo voľbách, bola podľa Bútorovej jedným z dôvodov, prečo vzrástla hrdosť obyvateľov Slovenska na svoju krajinu, zo 49 percent v roku 2011 na 60 percent v roku 2012.
Ešte viac ako vznik stabilnej vlády hrdosť dvíhalo striebro, ktoré získali hokejisti na majstrovstvách sveta. Vplyv na pozdvihnutie sebavedomia malo aj 20. výročie samostatnosti Slovenska.
Rekord v hrdosti Slovensko dosiahlo v roku 2008, keď naň bolo hrdých 77 percent obyvateľov.
„Predpokladám skôr kolísavý vývoj odrážajúci aktuálne ekonomické a politické pomery na Slovensku,“ prognózuje na tento rok Bútorová. Zvýšiť sebavedomie by mohol podľa nej len výrazný športový, kultúrny či vedecký úspech, s veľkým medzinárodným uznaním.

Beata
Balogová
