Záznamy v historických matrikách tvrdia, že sa narodil v roku 1539 a zomrel v roku 1724. Patrí mu tak zatiaľ prvenstvo v dlhovekosti na území Slovenska. Podľa doteraz zverejnených prípadov ľudí, ktorí sa dožili vyše sto rokov, sa však nedá vylúčiť, že vtedajší matrikári urobili pri zapisovaní jeho osobných údajov chybu a o jedno storočie sa zmýlili.
Podľa historických záznamov by bol unikátny prípad dlhovekosti Petra Čartnu nepochybne upadol do zabudnutia nebyť všímavého farára z Valaskej Belej. Ten totiž o ňom informoval vrchnosť a podmaršál gróf Walis dal vraj Čartnu pred smrťou portrétovať. Kde sa jeho podobizeň nachádza, sa však v správe neuvádza.
O druhé a tretie miesto v dlhovekosti na Slovensku sa delí Ján Rovina - 170 rokov a jeho žena Sára - 164 rokov. Zaujímavosťou v ich prípade je aj to, že sú ako manželia zároveň rekordérmi v dĺžke spoločne prežitého života na Slovensku, pravdepodobne aj v Európe. Podľa historických údajov totiž žili v manželstve 147 rokov teda bezmála poldruha storočia. Portrét týchto manželských vytrvalcov sa nachádza v múzeu na Krásnej Hôrke v okrese Rožňava.
V peletóne dlhovekosti na Slovensku nasleduje podľa údajov zverejnených na oficiálnej stránke MK SR Ján Drúzgala z Veľkého Rovného, ktorý sa dožil 120 rokov. Záznam v obecnej matrike hovorí, že žil od roku 1652 do roku 1772.
TASR získala informácie z oficiálnej stránky Ministerstva kultúry SR.