BRATISLAVA. Premiér a predseda Smeru Robert Fico sa v stredu zúčastnil na odovzdávaní cien Slovákom, ktorí sa postavili počas druhej svetovej vojny proti diktatúre Jozefa Tisa aj tým, že zachraňovali židov.
Niektorí poslanci jeho strany majú na rozdiel od premiéra problém jasne odsúdiť kolaborantský štát v područí Hitlerovho Nemecka.
SME sa zaujímalo o názory v Smere po tom, ako poslanecký klub v poslednej chvíli stopol nomináciu Juraja Kalinu na šéfa ÚPN.
Poslanec Jaroslav Baška priznal, že jedným z dôvodov bol aj Kalinov jednoznačne kritický názor na slovenský štát.
„Štát, ktorý spolupracoval s hitlerovským Nemeckom nemôže byť súčasťou mojich predstáv o demokracii,“ odpovedal Fico na otázku, čo si myslí o slovenskom štáte a spresnil, že Tiso vedel o všetkých veciach a úzko spolupracoval s nemeckým fašistickým systémom.
Aký bol problém s nomináciou Kalinu na odovzdávaní ceny Spravodlivý medzi národmi komentovať nechcel.
Hospodársky bolo dobre
„Nič nie je len čierne alebo biele,“ hovorí poslanec Smeru Maroš Kondrót o období slovenského štátu. „Ekonomicky štát prosperoval, politicky – vzťahovo bol problémový.“
Tiso podľa Kondróta „určite urobil aj veľa dobrého, ale urobil aj veľa zlého“.
Na otázku, čo bolo dobré, odvetil, že „viedol štát, dohodol sa s Hitlerom, zabránil okupácii“. Odsun židov považuje za veľkú čiernu škvrnu a SNP za jednoznačne pozitívnu udalosť.
Poslankyňa Jana Vaľová hovorí, že „každé dejiny mali určite svoje pozitívne veci“.
Na otázku, čo pozitívne priniesol vojnový štát, odvetila, že „v tomto období bolo na tom Slovensko hospodársky veľmi dobre,“ čím takmer zopakovala známy výrok arcibiskupa Jána Sokola z roku 2006 o „blahobyte na Slovensku“.
Celkovo však Vaľová štát hodnotí negatívne.
Poslanec Dušan Jarjabek vraví, že Slováci majú „samobičovací historický komplex“.
Celá Európa sa podľa neho dokázala vyrovnať s fašistickým obdobím, ktoré bolo veľmi tristné pre každého, len naši historici nie. To, či on vníma toto obdobie skôr pozitívne alebo negatívne, nevysvetlil. Za obrovskú tragédiu označil odsun židov.
„Toto nie je otázka pre politikov, ale pre historikov,“ tvrdí zasa poslanec a žilinský župan Juraj Blanár, ktorý proti Kalinovi v poslaneckom klube v pondelok vystúpil.
Poslankyňa Emília Müllerová túto tému vie rozozbrať len počas dlhšej debaty a na tú nemala čas.
Odsun židov odsudzuje aj poslanec Ján Podmanický, sám v minulosti napísal doslov ku knihe s básňami oslavujúcimi Tisa. O zbierke napísal, že je významným príspevkom k rozšíreniu filozofickej podstaty národných dejín.
Jednoznačný Blaha
Jednoznačne negatívny názor vyslovil v stredu Ľuboš Blaha. Tisa označil za klérofašistu a slovenský štát vníma ako niečo maximálne odpudivé.
„Neexistuje, že by niekto v Smere mal pozitívny názor na Tisa.“ Pre sociálnu demokraciu považuje za nemožné, aby niečo také podporovali.
„Ak takéto ojedinelé názory existujú, sú skôr exotickou prímesou a vôbec ich neberme vážne,“ hovorí Blaha. Tvrdí, že ak v Smere existujú ľudia, ktorí hovoria o pozitívnych krokoch Jozefa Tisa, mali by radšej o tejto téme mlčať.
Slovenský štát dal vyviezť viac ako 70-tisíc židov a väčšinu nacisti povraždili v koncentračných táboroch. Po vojne sa vrátilo len asi 3–tisíc z nich. Bez SNP by Slovensko bolo porazenou krajinou.

Beata
Balogová
