Prešov 19. septembra (TASR) - Slávnostným vyhlásením výsledkov a ocenením laureátov sa skončil dnes večer v historickej sále Čierneho orla Parku kultúry a oddychu v Prešove 7. ročník medzinárodnej súťaže vín MUVINA 2002. V jej prvej časti, ešte v druhej polovici júna, degustátori v štyroch odborných komisiách posúdili historicky rekordný počet 366 vzoriek vín z 12 krajín sveta.
Viceprezident prehliadky a riaditeľ Múzea vín v Prešove Dušan Hažír zvýraznil zmysel súťaže, ktorý je o. i. v prehlbovaní spolupráce výrobcov vín na východnom Slovensku a v konfrontovaní kvality ich produkcie v širokom medzinárodnom kontexte. MUVINA sa vypracovala na uznávanú organizovanú prehliadku vín. Skončený ročník sa konal pod záštitou diplomatických misií Česka, Maďarska a Ukrajiny na východnom Slovensku.
Kvalitu vín posúdili 24 degustátori z 8 krajín Vedelovou penalizačnou metódou zakotvenou v štatúte medzinárodných konkurzov vín, ktorý schválilo 74. plenárne zhromaždenie O. I. V. v Paríži v roku 1994. Základnou zásadou hodnotenia bola anonymita. Dodržala sa tradícia 5 súťažných kategórií, ktoré umožňujú pokryť celú vinársku produkciu - t. j. biele, ružové, červené, šumivé vína a vína spod kožky (o. i. tokajské).
V každej z piatich kategórii vyhlásili šampióna, pričom zo slovenských výrobcov sa titul ušiel firme Hubert v Seredi za Hubert de Luxe, ročník 2001 v kategórii šumivých vín. Medzi suchými bielymi vínami sa šampiónom stalo Hárszlevelu: (Lipovina), ročník 2000 od maďarského výrobcu Tokai Kereskedöház Rt. V kategórii bielych ostatných vín túto poctu dostal slovinský producent Jožef Prus za Rumeni muškat, suhi jagodni izbor, ročník 1998. Víno No manďs land, ročník 1999 od bulharského výrobcu Damianitsa Winery dominovalo v kategórii červených vín. V kategórii vín spod kožky sa šampiónom stalo ukrajinské Cherry Massandra, ročník 1955.
Cenu primátora Prešova za najlepšie slovenské biele víno získalo Silvánske zelené, neskorý zber, ročník 1997, od výrobcu LVD Limbach. Tokaj 5-putňový, ročník 1990, od firmy Galafruit a Co, s. r. o., Malá Tŕňa získal cenu predsedu Prešovského samosprávneho kraja za najlepšie východoslovenské víno.
Každá súťažná zásielka musela obsahovať 6 fliaš. Nepoužité na súťaži sa dostali do vínotéky múzea. V súčasnosti je v nej vyše štyritisíc fliaš asi 1300 druhov vín zo všetkých svetadielov.