BRATISLAVA. Portfólio súkromných bezpečnostných služieb sa od februára rozšíri. Novým druhom bude profesionálna cezhraničná preprava eurovej hotovosti po ceste.
Umožní to novela zákona o poskytovaní služieb v oblasti súkromnej bezpečnosti, ktorá nadobudne účinnosť v piatok 1. februára. Informovala o tom hovorkyňa policajného prezídia Denisa Baloghová.
Povolenie na prevádzkovanie tejto novej služby bude vydávať ministerstvo vnútra, prevádzkovanie ostatných bezpečnostných služieb budú naďalej povoľovať príslušné krajské riaditeľstvá Policajného zboru.
Fyzickej osobe udelí licenciu ministerstvo vnútra, ak ide o občana Európskeho hospodárskeho priestoru, ktorý dosiahol vek 21 rokov, je bezúhonný, spoľahlivý, zdravotne i odborne spôsobilý, má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu a v posledných 24 mesiacoch vzorne vykonával prepravu peňažnej hotovosti – má teda už licenciu na prevádzkovanie strážnej služby.
"Podmienkou bude tiež poistenie zodpovednosti za škodu pri prevádzkovaní SBS a držba vozidla určeného na prepravu mincí a bankoviek," uviedla Baloghová.
Právnickej osobe bude možné udeliť licenciu pri splnení uvedených podmienok, pričom tieto podmienky musia spĺňať všetci jej štatutárni zástupcovia. Podielnici, ktorí vlastnia najmenej 15-percentný podiel v právnickej osobe, musia preukázať bezúhonnosť a spoľahlivosť.
Novelou sa tiež rozširujú dôvody na odňatie licencie na prevádzkovanie bezpečnostnej služby v prípadoch, ak prevádzkovateľ neoznámi príslušnému orgánu dôvody na pozastavenie prevádzkovania, ide predovšetkým o zmenu v stave bezúhonnosti a spoľahlivosti, alebo do 90 dní od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o udelení licencie nepodá návrh na zápis do obchodného registra.
Na základe doterajších skúseností do okruhu osôb, ktoré musia spĺňať zákonom ustanovené podmienky na prevádzkovanie bezpečnostnej služby, najmä bezúhonnosť, pribudol aj splnomocnenec prevádzkovateľa, teda "osoba konajúca v mene prevádzkovateľa vo veciach poskytovania bezpečnostnej služby na základe splnomocnenia“. Tým sa odstránil právny stav, keď bola plná moc prenášaná na fyzické osoby bez dostatočnej odbornej spôsobilosti, bezúhonnosti a spoľahlivosti, ozrejmila policajná hovorkyňa.
Novela upravuje napríklad postup prihlasovania na skúšku, lehoty pri opravných skúškach a podobne. Takisto zavádza dôvody zániku platnosti preukazu odbornej spôsobilosti, postup pri získaní nového preukazu a nakladanie s neplatným preukazom. Upravujú sa tiež pokuty a postihy za priestupky spáchané zamestnancami bezpečnostných služieb, rozširujú sa dôvody na zákaz činnosti za spáchaný priestupok. Zmeny zavádza novela aj pri zamestnancoch.
"Na posudzovanie zdravotnej spôsobilosti uchádzača o zamestnanie v bezpečnostnej službe budú zamestnávatelia povinní od neho vyžadovať lekársky posudok nie starší ako tri mesiace - pri nástupe, a potom každé dva roky počas trvania pracovného pomeru," pripomína Baloghová s tým, že zamestnancovi pribudne tiež povinnosť hlásiť každú zmenu, ktorá môže mať vplyv na jeho zdravotnú spôsobilosť.
Novelizáciou zákona sa zároveň znižuje veková hranica pre výkon fyzickej ochrany alebo pátrania z doterajších 19 na 18 rokov. Pri povinnosti označovať odev pracovníkov bezpečnostnej služby tak, aby bolo zrejmé, že ide o bezpečnostnú službu, sa zavádza výnimka - túto povinnosť nemusia spĺňať pracovníci, ktorí vykonávajú ochranu osôb.
Polícia ku koncu minulého roka evidovala 986 vydaných licencií na prevádzkovanie súkromnej bezpečnostnej služby. Najviac ich bolo vydaných v Bratislavskom kraji (330) a najmenej v Trenčianskom kraji (55).