Na inšpektorátoch preto pribudne štyridsať zamestnancov.
BRATISLAVA. Prevádzky s dosahmi na životné prostredie budú od 15. marca inšpektori kontrolovať častejšie.
Európska únia totiž v záujme obmedziť znečisťovanie životného prostredia priemyselnou činnosťou, sprísnila pravidlá pre vypúšťanie emisie z priemyselných zariadení.
Tie Slovensko preberá prostredníctvom zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia, ktorý dnes 80 hlasmi schválili poslanci.
Na inšpektorátoch má preto pribudnúť 40 zamestnancov, čo si ročne vyžiada 485-tisíc eur.
Hraničné emisné limity
Nová právna úprava rieši požiadavky na obmedzovanie znečisťovania životného prostredia priemyselnými činnosťami.
Sprísňuje požiadavky pre prevádzky podliehajúce integrovanému povoľovaniu a zároveň ustanovuje minimálne požiadavky, teda hraničné emisné limity, napríklad pre veľké spaľovacie zariadenia, spaľovne odpadov či zariadenia používajúce organické rozpúšťadlá.
Kontrola minimálne raz za tri roky
Európska smernica ukladá povinnosť vykonať kontrolu v každej prevádzke v závislosti od rizika poškodenia životného prostredia minimálne jedenkrát za tri roky a maximálne raz za rok.
Voči predchádzajúcim povinnostiam inšpekcie v oblasti environmentálnej kontroly, kde bola povinnosť vykonať kontrolu raz za osem až desať rokov, dôjde k viac ako zdvojnásobeniu kontrolnej činnosti.
V súčasnosti je viac ako 600 prevádzok, ktoré spadajú pod zákon o integrovanej prevencii a kontrole znečistenia, pričom jedna prevádzka môže mať vydaných niekoľko povolení.
Dôvodom je transpozícia smernice Únie
Hlavným dôvodom prípravy nového zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania (IPKZ) je transpozícia smernice Európskej únie o priemyselných emisiách.
Zákon upravuje postup štátnych orgánov pri povoľovaní a kontrole významných prevádzok, ktoré majú vplyv na životné prostredie.
Upravuje povoľovacie konanie, ktoré v sebe integruje viacero potrebných povolení na vybudovanie a činnosť environmentálnej prevádzky.