BRATISLAVA. Hoci by Smer chcel zvoliť nového šéfa Ústavu pamäti národa (ÚPN) ešte na tejto parlamentnej schôdzi, jeho poslanci stále kandidáta nemajú.
„Myslím, že by bolo žiaduce, aby bol zvolený ešte na tejto schôdzi,“ hovorí šéfka klubu Smeru Jana Laššáková. „Nejaké tipy sú, tie však prezrádzať nebudem,“ povedala.
V strane ešte nemajú určený termín, kedy ku kandidátovi zasadne poslanecký klub.
Poslanci podľa informácií zo Smeru nemajú žiadne konkrétne meno. Údajne sa pokúšajú nájsť človeka, ktorý by mal nespochybniteľný názor hlavne na SNP a vojnový slovenský štát.
Smer stiahol svojho kandidáta Juraja Kalinu po tom, čo v rozhovore pre SME odmietol vojnový štát. Poslanec Smeru Jaroslav Baška priznal, že to bol jeden z dôvodov.
Mal by pochopiť SNPŠéf Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič hovorí, že jeho neoslovili a vzhľadom na svoju súčasnú prácu by takú ponuku ani neprijal. Historik je synom ministra školstva Dušana Čaploviča.
Hovorí, že šéfom ÚPN by mal byť historik a odborník, ktorý „rešpektuje hodnoty a tradície druhého odboja a SNP, ku ktorým sa hlási aj naša súčasná demokratická štátnosť“.
Ani riaditeľovi Múzea SNP Stanislavovi Mičevovi takúto ponuku podľa jeho slov nikto nedal, a tak neuvažoval nad tým, či by ju prípadne prijal. „Možno by som nad tým uvažoval,“ pripustil.
Nový šéf ÚPN by podľa Mičeva hlavne nemal mať predsudky a nemal by byť priateľsky ani nepriateľsky vyhranený k vojnovému slovenskému štátu ani ku komunistickému režimu.
„Ak by bol predpojatý, orientácia celého ÚPN by sa mohla zvrtnúť na politickú inštitúciu.“
Mičev si myslí, že niektoré veci, ktoré robí súčasný ÚPN, nie sú úplne v poriadku.
„Hlavne ich postoje k niektorým otázkam, ktoré sa týkajú SNP a odboja, nie sú také, aké by mali byť.“
Podolec od PetranskéhoZatiaľ čo Smer kandidáta hľadá, medzi historikov aj poslancov sa dostal list na podporu zamestnanca ÚPN Ondreja Podolca. Ide o človeka doterajšieho šéfa ÚPN Ivana Petranského.
Podolec do ústavu nastúpil spolu s nominantom SNS Petranským. V ÚPN bol šesť rokov zodpovedný za publikačnú činnosť.
V čase Petranského šéfovania ústav vydal viaceré kontroverzné publikácie a články, ktoré podľa viacerých historikov zamlčujú alebo skresľujú časť informácií o ľudáckom režime.
Pochybnosti vyvolalo vydanie denníkov ľudáckeho politika Karola Sidora, v ktorých sa nespomínal jeho antisemitizmus, pozitívne ladeného zborníka o ďalšom ľudáckom politikovi Jankovi Ferenčíkovi, ale aj rozhovor s kontroverznými historikmi obhajujúcimi slovenský štát Ivanom Mrvom a Františkom Vnukom. Kontroverzne boli vnímané aj knihy o Hlinkovej garde a Hlinkovej mládeži.
Agentúra Sita napísala, že Petranský z ÚPN po skončení svojho mandátu neodchádza a dostal v ústave miesto radového referenta.
Inštitúciu teraz riadi člen správnej rady Augustín Jozef Lang, ktorý bol za prvej Ficovej vlády štátnym tajomníkom ministerstva kultúry za SNS.
Tiso je silnejší než Fico, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz

Beata
Balogová
