Už len necelý mesiac môžu poškodení pýtať peniaze za stavanie ciest na ich pozemkoch.
BRATISLAVA. Chceli pestovať obilie, ale štát im na pôde postavil cestu. Bratia Šindlerovci prišli nielen o pravidelnú úrodu.
Dodnes nedostali ani cent za pozemok, cez ktorý vedie rýchlostná cesta R1 z Beladíc do Tekovských Nemiec.
Na súkromné pozemky sa štát dostal vďaka zákonu z čias prvej vlády Roberta Fica. Ústavný súd v roku 2011 rozhodol, že stavanie ciest na cudzom nemalo oporu v ústave.
Dotklo sa to vyše 47-tisíc ľudí. Z toho k vyše 7200 vlastníkom dorazili bagre aj napriek tomu, že sa so štátom nedohodli.
Od štátu smie táto skupina do konca februára pýtať odškodné. „K dnešnému dňu sme neobdržali žiadnu žiadosť o odškodnenie,“ povedal hovorca Národnej diaľničnej spoločnosti Marcel Jánošík.
Omrvinka ich uráža
Fakty
Vyvlastnenie
protiústavné pravidlá z roku 2007 použili pri príprave 18 stavieb,
na úsekoch diaľnic D1, D2, D3 a rýchlostných ciest R1 a R4,
Ústavnému súdu trvalo takmer štyri roky, kým zákon spochybnil,
38 865 ľudí pozemky zatiaľ predalo,
1338 majiteľov vyvlastnili,
7202 vlastníkom štát staval cesty na ich pozemkoch.
Kto žiadosť nepošle, nárok na náhradu stratí.
Krátko pred vlaňajšími voľbami odškodné presadila pravicová koalícia, žiadať ho je možné od vlaňajšieho marca.
„S bratmi zvážime podanie žiadosti. Ale je to len omrvinka, čo získame,“ hovorí Ladislav Šindler, ktorému štát zničil 2,2-hektárový pozemok v obci Čierne Kľačany.
Predchádzajúca koalícia schválila, že štát ako odškodné vyplatí výšku obvyklého nájmu za užívanie pozemku alebo stavby od vydania právoplatného stavebného povolenia do prevodu vlastníckeho práva na stavebníka diaľnice.
Znalec Oliver Stollár, ktorý robí posudky aj pre ministerstvo dopravy, vraví, že v okolí Nitry stojí štvorcový meter pozemku 20 eur.
„Ročný nájom sa pohybuje vo výške ôsmich až desiatich percent z trhovej ceny. Ľudia tak dostanú zhruba desatinu komerčnej hodnoty pozemku,“ uviedol Stollár.
„Je to nespravodlivé. Ako mohli schváliť takéto smiešne odškodné? Vyplýva z toho ponaučenie, že nám vládne latentný politický klub,“ vraví Šindler, po ktorého pozemku dnes jazdia tisícky áut.
Politici vedome chvália protiústavný zákon, ale ľudia im to tolerujú. Preto to spravia opäť, píše Roman Pataj
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Na odškodné neupozornili
Štát navyše poškodených ani neupozornil, že majú na odškodné nárok.
„Ľudia netušia, že môžu zasielať žiadosti. Zdá sa, že sa v tichosti čaká, kým o tú možnosť prídu,“ myslí si Richard Drutarovský z Občianskej iniciatívy Za spravodlivé vyvlastnenie.
Národná diaľničná spoločnosť sľubuje, že ak žiadosť dostane, sama dá vypracovať znalecký posudok.
„Výška odškodnenia sa bude odvíjať od tohto posudku. Peniaze na odškodnenie budú zo štátneho rozpočtu, z peňazí určených na majetkovoprávne vysporiadanie,“ tvrdí Jánošík.
Minister dopravy Ján Počiatek (Smer) stále nedokončil novelu, ktorá určí nové pravidlá vyvlastňovania.
„Ide o veľmi citlivú problematiku, treba nájsť ideálny kompromis medzi zachovaním práva na vlastníctvo a ohľadom na verejný záujem,“ napísal hovorca Martin Kóňa.

Beata
Balogová
