Bratislava 17. júna (TASR) - Ministerstvo kultúry SR sa naďalej snaží zabrániť snahe súčasného prenajímateľa bývalých priestorov lekárne u Salvatora prebudovať túto historickú pamiatku na čajovňu. Minister Milan Kňažko zastáva názor, že v tomto prípade "sme svedkami istého barbarstva, kde sa z barokovej lekárne stal bez stavebného povolenia priestor pre krčmu, zatiaľ nazývanú čajovňa, s možnosťou používania alkoholických nápojov". Podľa jeho slov by sa mal budúcnosťou týchto priestorov zaoberať Magistrát hlavného mesta SR v priebehu troch týždňov.
Práve magistrát ako vlastník budovy uzatvoril v roku 1998 nájomnú zmluvu s firmou Spectrum reality, ktorá je podľa hlavnej inšpektorky pamiatkovej inšpekcie MK SR Ivety Kodoňovej pre mesto nevýhodná a spomínaná firma ju vo viacerých bodoch porušuje. Ako v rozhovore pre TASR Kodoňová uviedla, firma sa v nájomnej zmluve zaviazala, že do 31. decembra 1998 sprevádzkuje v tomto objekte lekáreň. To sa však nestalo. Spoločnosť tiež porušuje podmienku, že nebude v priestoroch robiť žiadne stavebné úpravy bez súhlasu prenajímateľa. Evidentne ich však prebudovala, vložila do nich kaviarenský interiér, a to bez povolenia magistrátu. Ide o čiernu stavbu, zdôraznila Kodoňová s tým, že mesto by teda mohlo okamžite od nájomnej zmluvy odstúpiť.
Upozornila tiež na fakty, že keď chcela v roku 1996 zmluvu s mestom uzavrieť magistra Júlia Selecká, ktorá v roku 1995 odkúpila historický nábytok tejto lekárne, podmienky prenájmu boli úplne iné, ako tie, za akých bola uzavretá s firmou Spectrum reality. Selecká potom nábytok predala spoločnosti Araver z Trenčína, ktorá sa tiež snažila dohodnúť s mestom na prenájme priestoru, v ktorom by prevádzkovala ďalej lekáreň. Problémom však boli opäť zmluvné podmienky zo strany magistrátu a k dohode nedošlo.
Následne v roku 1998 uzavrel magistrát pre mesto nevýhodnú zmluvu so spoločnosťou Spectrum reality. Tá prenajala časť priestorov iným firmám. Lekáreň však, tak ako sa uvádza v zmluve, nesprevádzkovala ani jedna z nich.
Historický, barokový nábytok z bývalého Domu lekárne u Salvatora v súčasnosti vlastní stále firma Araver. Tá ho v novembri 1998, po neúspešnej snahe uzavrieť dohodu s magistrátom, vyviezla z priestorov už prenajatých firme Spectrum reality do Trenčína. Cieľom ministerstva je teraz dosiahnuť takú dohodu medzi vlastníkom priestoru - teda magistrátom, súčasným prenajímateľom a vlastníkom mobiliáru, aby sa historický nábytok vrátil do pôvodných objektov, slúžil prvotnému účelu a opäť tvoril s priestormi budovy historický komplex, dodala Kodoňová. Iba tak môže budova spĺňať svoj pamiatkový význam. Ide totiž o raritný objekt, ktorý bol postavený kvôli nábytku a jeho umiestnenie do iných muzeálnych priestorov by nesplnilo svoj účel. Takéto pamiatky majú tiež oveľa väčšiu cenu, ak sú integrálne užívané v modernom organizme mesta, dodala.
Podľa ministra kultúry SR Milana Kňažka nie je problém lekárne u Salvatora v žiadnom prípade regionálnym. Bola totiž jedinou unikátnou, barokovou lekárňou na Slovensku a patrí medzi také aj v Európe. Na tlačovej besede tento týždeň zároveň dementoval "isté kvalifikované hlasy", že kvôli technologickému zázemiu nie je možné, aby sa na tomto mieste lekáreň prevádzkovala. Podľa ministrových slov by išlo o lekáreň, ktorá by mala čiastočne muzeálny alebo galerijný charakter a predávali by sa v nej čaje či niektoré homeopatické lieky.
Dom lekárne u Salvatora postavil lekárnik Adler a umiestnil doň pôvodný barokový nábytok z 18. storočia z jezuitského kolégia. V roku 1963 bol dom vyhlásený za kultúrnu pamiatku.