Pozrite si mapu s oblasťami, kde by sa podľa ministerstva životného prostredia mohli vyskytnúť povodne.
Oblasti s vysokým rizikom povodní sú označené červenou . Miesta, kde by povodne mohli hroziť teoreticky, sú žltou
.
Kliknutím na bod na mape zobrazíte ďalšie informácie.
Našli ste na mape zle umiestnenú obec? Napíšte na web@sme.sk
Z postupov ministerstva pri hodnotení rizík:
Pri hodnotení existujúceho potenciálne významného povodňového rizika (na mape červená, pozn.) sa riziko považovalo za potenciálne významné v tých geografických oblastiach, v ktorých povodeň v minulosti ohrozila zdravie, životné prostredie, kultúrne dedičstvo alebo hospodársku činnosť.
Za nevýznamné sa považovalo povodňové riziko v neobývaných alebo v riedko obývaných oblastiach a tiež v oblastiach s obmedzenou hospodárskou činnosťou alebo ekologickou hodnotou.
Do procesu hodnotenia bolo zahrnutých 2459 geografických oblastí, v ktorých bol od začiatku roku 1997 do konca roku 2010 aspoň raz vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity vyjadrujúci reálne ohrozenie príslušnej lokality povodňou.
Geografické oblasti, v ktorých bol počas 14-ročného hodnoteného obdobia vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity len raz, boli predbežne vyraďované spomedzi oblastí, v ktorých existuje potenciálne významné povodňové riziko, pretože. výskyt 1 povodne počas 14 rokov obvykle nevyjadruje existenciu významného povodňového rizika.
Pri hodnotení existujúceho potenciálne významného povodňového rizika sa vychádzalo z informácií o povodniach, ktoré sa v posudzovanej geografickej oblasti vyskytli v minulosti, pričom sa prihliadalo najmä na:
1. meteorologické a hydrologické príčiny vzniku povodne a jej priebeh;
2. následky, ktoré povodeň spôsobila;
3. možnosti, či sa podobná povodeň môže v budúcnosti vyskytnúť a ak áno, tak za akých okolností.
Pri hodnotení pravdepodobného výskytu potenciálne významného povodňového rizika (na mape žltá, pozn.) sa využívali informácie o aktuálnom stave ochrany pred povodňami v jednotlivých geografických lokalitách. V procese hodnotenia sa vychádzalo z dostupných materiálov a odbornými odhadmi sa zisťovalo, či v predpokladanom rozsahu záplavy spôsobenej povodňou, ktorej maximálny prietok môže byť dosiahnutý alebo prekročený priemerne raz za 100 rokov.

Beata
Balogová
