BRATISLAVA. Európsky parlament dostal sťažnosti maďarských občanov na porušovanie ich občianskych práv Slovenskou republikou.
Dožadujú sa vyšetrovania Slovenska príslušnými inštitúciami Európskej únie.
Maďarskí občania Zoltán Lomnici, predseda Rady ľudskej dôstojnosti, a László Gubi sa v petícii europarlamentu sťažujú na slovenský zákon o štátnom občianstve.
Ten hovorí, že občanovi, ktorý prijme občianstvo iného štátu, zaniká občianstvo Slovenskej republiky.
Petícii vyjadrila podporu aj mimoparlamentná Strana maďarskej komunity (SMK).
Slovenský europoslanec podal námietku
Na maďarskú petíciu zareagoval slovenský europoslanec za SNS Jaroslav Paška, ktorý podal oficiálnu námietku proti prípustnosti prerokovania tejto petície v orgánoch Európskeho parlamentu.
"Petícia predložená bývalým predsedom Najvyššieho súdu Maďarskej republiky Zoltánom Lomnicim nespĺňa základné formálne podmienky prípustnosti definované rokovacím poriadkom Európskeho parlamentu," povedal Paška.
Tvrdí tiež, že Únia otázky občianstva zaraďuje k výlučným kompetenciám členských krajín, takže štáty môžu slobodne rozhodovať o tom, kto a za akých podmienok sa môže stať občanom ich krajiny a nemajú nijaký dôvod svoje pravidlá koordinovať s orgánmi Únie.
"Podobnú právnu úpravu, ktorá nepripúšťa dvojité občianstvo, majú v Európe aj Nórsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Dánsko, Španielsko, Slovinsko, Česká republika či Bulharsko. Preto je absurdné tvrdenie, že by len Slovenská republika takouto úpravou občianstva diskriminovala nejakú národnostnú menšinu," dodal Paška.
Europoslanec preto upozornil predsedníčku Výboru pre petície Európskeho parlamentu Erminiu Mazzoni a pracovníkov jej sekretariátu, že europarlament nemá legitímne oprávnenie o petícii rokovať a požiadal ich o odmietnutie prerokovávania tejto sťažnosti vo výbore.
Ficova vláda zákon schválila, teraz ho zmierni
Súčasné znenie zákona o občianstve, ktoré umožňuje stratu štátnej príslušnosti, presadila v roku 2010 dosluhujúca vláda Roberta Fica ako reakciu na maďarský zákon o dvojitom občianstve.
Ten totiž umožnil, aby občianstvo Maďarska získali všetci ľudia, ktorých predkovia žili v Uhorsku a ovládajú maďarčinu.
Od 17. júla 2010, odkedy je v zákone povinnosť oznamovať nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva, stratilo slovenské občianstvo nadobudnutím cudzieho občianstva viac ako 430 osôb.
Ministerstvo vnútra už pripravuje návrh novely, ktorej cieľom je zmierniť podmienky, za ktorých dochádza k strate štátneho občianstva.