Knihu jázd Roberta Kaliňáka v minulosti jeho ministerstvo ukázalo.
BRATISLAVA. Knihy jázd ochranky prezidenta Ivana Gašparoviča z leta 2009 ministerstvo vnútra nezverejní ani na základe infozákona.
Žiadosť SME zamietlo s odôvodnením, že Úrad na ochranu ústavných činiteľov neeviduje prehľady o tom, kedy bolo ktoré vozidlo prezidentovi určené.
„Vozidlá sa neprideľujú na prepravu konkrétnej určenej osoby. Použitie konkrétneho vozidla závisí od charakteru a špecifík úloh, ktoré úrad ochrany zabezpečuje,“ tvrdí v rozhodnutí o zamietnutí infožiadosti šéf úradu Radovan Horváth.
Ďalej píše, že nemá ani vedomosť o tom, kde možno požadované informácie získať. „Skutočnosť, ktoré vozidlo v danom dni alebo období bolo použité na prepravu konkrétnej určenej osoby, je vedené v samostatnom utajovanom dokumente.“
Kniha jázd z roku 2009.
Pre zväčšenie kliknite na obrázok.
Knihy, ktoré nie sú
Práve Horváth pritom adresoval 23. januára prezidentovi list, v ktorom informuje, že jeho ochranka bola od 31. júla do 2. augusta večera „bez pohybu“ uňho doma v Limbachu. Informácia vraj vychádzala aj z „kníh prevádzky dopravných prostriedkov“.
Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) minulý týždeň ukázal knihy jázd poslancom na neverejnom rokovaní. Sám potom potvrdil, že išlo o tri autá, ostatné informácie vraj podliehajú utajeniu.
Denník SME si v ten istý deň overil, že ochranka v Limbachu stráži, aj keď tam prezident nie je.
Poslanci vrátane opozície vyhodnotili Kaliňákovu informáciu ako postačujúcu. Richard Vašečka z klubu Obyčajných ľudí v pondelok nechcel povedať, či bolo z kníh zrejmé, že autá slúžili práve prezidentovi.
„Keďže išlo o neverejné zasadnutie, nemôžem uvádzať tieto údaje. Ale všetko tam bolo podrobne opísané a bolo to hodnoverné,“ hovorí Vašečka, ktorý informáciu od ministra žiadal.
Pochybnosti o pohybe Gašparoviča vznikli po tom, ako jeho kancelária dvakrát nepravdivo informovala, kde bol v čase smrti lesníka Michala Bobáka vo vojenskom priestore Lešť, kde chodieval prezident poľovať.
K usmrteniu kolegu sa priznal šéf Vojenských lesov Štefan Drozd.
Raz už knihu zverejnili
Stanovisko ministra Kaliňáka k zamietnutiu infožiadosti sa redakcii v pondelok získať nepodarilo. V minulosti pritom rezort vnútra pod jeho vedením nemal problém so zverejnením knihy jázd auta úradu na ochranu.
Aj to bolo v roku 2009 a išlo o vozidlo, ktoré využíval práve Kaliňák.
Denník Pravda ho v prvý deň platnosti sprísnených pravidiel na cestách nachytal, ako jeho Volkswagen Touareg uháňa po Bratislave nepovolenou rýchlosťou. Právnik Vladimír Šárnik si potom vyžiadal knihu jázd, aby zistil, kam sa minister ponáhľal.
Dokument mu poskytli v júni 2009. Auto sa podľa neho 1. februára 2009 pohybovalo po Bratislave. Vyrazilo o jedenástej predpoludním a skončilo o ôsmej večer. Najazdilo 64 kilometrov.
Údaj s priezviskom vodiča a podpisom používateľa je začiernený.
Kaliňák o transparentnosti najmä rozpráva, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Prístup ku všetkým komentárom nielen na sme.sk za 3,90 Eur mesačne. Kúpiť teraz
Kaliňák taký tajný nebol
Knihu jázd ministra vnútra zverejnili ľahko, hovorí právnik VLADIMÍR ŠÁRNIK, ktorý sa dlhodobo venuje slobodnému prístupu k informáciám.
Má ministerstvo vnútra právo nezverejniť knihy jázd prezidentovej ochranky z roku 2009?
„Nenachádzam v infozákone oporu na takýto postup, keďže v minulosti už tak ministerstvo učinilo.“
Minulý týždeň ukazovali tieto knihy neverejne poslancom a teraz tvrdia, že nevedia, ktoré autá to sú. Ako to možno vysvetliť?
„Zjavne minimálne v jednom prípade poskytli nepravdivé informácie.“
Ako sa vám v roku 2009 podarilo získať informáciu z knihy jázd auta s ministrom Kaliňákom?
„Nebolo to ťažké. Podali sme žiadosť, ktorú nám najskôr Úrad na ochranu ústavných činiteľov zamietol veľmi povrchným spôsobom. Rozhodnutie sme napadli rozkladom, ktorému vtedajší minister Kaliňák vyhovel.“
Občianskemu združeniu Tatry na infožiadosť neodpovedala väčšina obcí v Košickom kraji. Nie je prístup niektorých inštitúcií k zákonu príliš benevolentný?
„Je. Hlavne v samospráve je ešte stále mentalita, že občan nemá úradu dávať úlohy alebo ho nadmerne zaťažovať, či kontrolovať. Ale má prichádzať s prosbou a byť vďačný, keď sa mu vyhovie.“
Obce sa naopak sťažujú na šikanózne sťažnosti, ktoré ich vraj zahlcujú. Je potrebná zmena zákona?
„Žiadalo by si to serióznu štatistiku. Predovšetkým jasne povedať, čo považujú za šikanózne žiadosti a koľko času venujú ich vybavovaniu. Nie som si však istý, či je to možné legislatívne vyriešiť bez vážneho oslabenia práva na informácie. Mohli by sme sa totiž do〜čkať novely v znení, že žiadosť sa nevybaví, ak je šikanózna. A skúsenosť nám vraví, že takou bude nakoniec takmer každá.“
Ministerstvo vnútra nezverejní knihu jázd.
Pre zväčšenie kliknite na obrázok.

Beata
Balogová
