BRATISLAVA. My sme až na ukrajinskej hranici, máme pokazený skener, som tu sám a navyše chorý, asi ste si nás s niekým zmýlili. Tak odpovedali niektorí starostovia v Košickom kraji na žiadosť ekológa Rudolfa Pada o sprístupnenie informácií o odpadovom hospodárstve v obci.
Padovo združenie Tatry sa už roky zaoberá čiernymi skládkami. Aby zistili, prečo sa im tak darí, rozhodli sa systematicky zozbierať údaje o zbere a likvidácii odpadu v jednom z krajov.
Výsledkom bolo, že na žiadosť podanú podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám im zo 461 obcí až 259 neodpovedalo.
„Z výsledku som zdesený, namiesto odpovedí mi drnčia telefóny a starostovia mi nadávajú, vyhrážajú sa a vysvetľujú, prečo sa to nedá,“ hovorí Pado.
„Jeden rozprával, že ten zákon nepozná a nie je tam na to, aby ho študoval.“ Obciam preto poslal aj odvolania.
Úrady nestíhajú
Starosta obce Koromľa v Sobraneckom okrese Ján Medviď hovorí, že nestíhali. „Robili sme výkazy a uzávierky, máme len jednu úradníčku a on chcel od nás údaje za niekoľko rokov,“ vysvetľuje.
Združenie poslalo obciam dotazník s dvanástimi otázkami, na osem mali odpovedať áno/nie alebo jednou vetou. Štyri otázky boli štatistické a týkali sa množstva odpadu, cien, počtu čiernych skládok či separovania.
Právnik Peter Wilfling tvrdí, že neodpovedanie na žiadosť o informácie v zákonnej osemdňovej lehote je zjavným porušením zákona. „Ak poskytnutie informácií považovali za časovo náročnejšie, mohli si predĺžiť lehotu až na šestnásť pracovných dní.“
Zákon o slobodnom prístupe k informáciám kritizujú samosprávy dlho. Jeho obmedzenie požadovalo Združenie miest a obcí Slovenska naposledy vlani v septembri. „Neexistencia limitov opodstatnenosti, primeranosti a vhodnosti pre aplikáciu tohto práva je ľahko zneužiteľná na šikanovanie,“ napísali.
Infozákon čaká zmena
V novembri sa ZMOSu podarilo požiadavku presadiť aj vo vláde, ktorá uložila ministrovi spravodlivosti pripraviť novelu infozákona, ktorá by riešila „problémy vyplývajúce z aplikačnej praxe“. O aké problémy ide, včera ministerstvo nepovedalo. Návrh pripraví do marca 2014.
Zahlcovanie úradov už v roku 2007 riešila poslankyňa Smeru Edita Angyalová. Svoj návrh, aby mohli úradníci odmietnuť „zjavne nerozumnú“ žiadosť, po kritike stiahla.
„Pre mňa je to len dôkaz, že existencia takmer tritisíc obcí na Slovensku je nezmyselná, pretože právny štát nemôže byť založený na ľuďoch so svojským výkladom práva,“ reaguje na výhrady ZMOS Pado.

Beata
Balogová
