BRATISLAVA. „Ozvala sa mi žena, ktorej kamarátka po užívaní lieku Diane35 ostala na vozíčku. Je po porážke a manžel sa stará o dve deti,“ opisuje Zuzana Tkáčiková jednu z desiatok reakcií, ktoré dostala potom, ako SME zverejnilo jej skúsenosť s tabletkami, ktoré zakázali vo Francúzsku po úmrtí štyroch žien.
Liek s antikoncepčnými účinkami sa na Slovensku ďalej predpisuje. Používa sa na liečbu akné.
Tkáčiková (34) tvrdí, že jej spôsobil vážne zdravotné komplikácie. Prekonala krvné zrazeniny v srdci a embolizáciu do mozgu. Liek brala sedem rokov.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v stredu odpovedal, že čaká, ako Diane35 posúdi Výbor pre hodnotenie rizík liekov pri Európskej liekovej agentúre.
„Po jeho posudku vyhodnotíme, či a aké opatrenia prijmeme,“ reagovala hovorkyňa ústavu Valéria Pernišová. Kedy výbor rozhodne, povedať nevedela.
ŠÚKL u nás nezakázal užívať tabletku aj preto, že nemá hlásený žiadny prípad nežiaducich účinkov. Lekári sú povinní ich hlásiť.
V prípade pacientov závisí len od nich, či sa ústavu ozvú. Tkáčiková ústavu ešte nenapísala. „Urobím tak čo najskôr, radím to aj ostatným.“
Podľa posledných údajov v roku 2010 ústav dostal 1053 hlásení, len štyri boli od pacientov.
Na webe štátneho ústavu je formulár, cez ktorý môžu pacienti nahlasovať, aké ťažkosti im lieky vyvolali. Tie sa potom preverujú.
ŠÚKL upozorňuje, že liek Diane35 sa smie brať len niekoľko mesiacov.
Výrobca lieku firma Bayer vyhlásil, že za šesť rokov nedostal hlásenie o problémoch s týmto liekom. V príbalovom letáku pripúšťa tromboembolickú chorobu ako nežiaduci účinok.

Beata
Balogová
