BRATISLAVA. Prídavok na dieťa nebude naviazaný na pravidelné lekárske prehliadky u pediatrov až do siedmeho roku dieťaťa.
Takúto novinku navrhovala opozičná poslankyňa za SaS Lucia Nicholsonová v novele zákona o prídavku na dieťa.
Poslanci Národnej rady (NR) SR však jej návrh pri dnešnom hlasovaní neodobrili.
Podľa Nicholsonovej sa takto mohlo napomôcť pri odhaľovaní týraných detí. V súčasnosti je rodičovský príspevok podľa poslankyne poskytovaný rodičovi, ktorý sa riadne stará o dieťa. Teda vrátane absolvovania preventívnych prehliadok u detského lekára.
"Avšak rodičovský príspevok je poskytovaný v drvivej väčšine prípadov do tretieho roku veku dieťaťa maximálne," vysvetlila poslankyňa.
Medzi tretím a siedmym rokom života dieťaťa je potom jedinou podmienkou na získanie príspevku na dieťa to, že rodič sa o dieťa stará osobne. Teda, že mu nebolo súdom odobraté.
"Vo väčšine prípadov tak medzi tretím a siedmym rokom nemáme žiadne informácie o zdravotnom stave a sociálnom zázemí dieťaťa," dodala Nicholsonová.
Deti, ktoré nebudú chodiť do školy, o bezplatné obedy neprídu
Deti z chudobných rodín napokon o bezplatné obedy z dôvody neospravedlnených hodín neprídu. Poslanci NR SR dnes nepodporili návrh novely zákona o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce, ktorý predložila Nicholsonová.
Tá žiadala, aby deti z rodín v hmotnej núdzi prišli o bezplatné obedy v prípade, ak majú v mesiaci aspoň päť neospravedlnených hodín.
Prax podľa poslankyne ukázala, že bezplatné obedy pre deti z rodín žijúcich v hmotnej núdzi ich nemotivujú, aby chodili do školy.
"Deti si často prídu len vyzdvihnúť bezplatný obed do školy, aj v dňoch, keď majú neospravedlnené vyučovacie hodiny," napísala v dôvodovej správe. Týmto opatrením chcela motivovať deti a ich rodičov k dodržiavaniu povinnosti a dôslednému plneniu povinnej školskej dochádzky.
V neschválenej novele tiež Nicholsonová presadzovala, aby sa pomôcky, ktoré pre deti z chudobných rodín nakupuje škola, stali jej majetkom. Ide napríklad o zošity, písacie potreby či učebnice.
"Prax ukázala, že z domu nosia tieto pomôcky v zdevastovanom stave, ktoré už nie sú použiteľné v škole, respektíve sa vyskytujú prípady, že deti alebo ich rodičia obchodujú s takto získanými školskými potrebami. Tým sa stráca ich hlavný účel, a to použitie týchto školských potrieb pri výučbe deti v školách," argumentovala poslankyňa.
Upozornila tiež, že deti z rodín v hmotnej núdzi majú nárok na tieto pomôcky dvakrát do roka. Ak si ich však už začiatkom roka zničia, ďalšie mesiace nemajú ako plniť úlohy od učiteľov.
Školské pomôcky nebudú majetkom školy
Bezplatné školské pomôcky sa nestanú majetkom základnej alebo materskej školy, ktorú dieťa navštevuje, ako to v novele zákona o dotáciách v pôsobnosti Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR navrhovala Nicholsonová.
Poslankyňa liberálov návrhom chcela zabezpečiť, aby školy mali dosah na ochranu týchto pomôcok. Upozorňovala, že štát poskytuje školám nemalé finančné prostriedky, ktoré slúžia na pokrytie výdavkov súvisiacich s plnením povinnej školskej dochádzky detí v hmotnej núdzi.
Školy za tieto prostriedky nakupujú najmä zošity, písacie potreby, učebnice a nevyhnutné individuálne pomôcky.
"Prax ukázala, že z domu nosia tieto pomôcky v zdevastovanom stave, ktoré už nie sú použiteľné v škole, respektíve sa vyskytujú prípady, kedy deti alebo ich rodičia obchodujú s takto získanými školskými potrebami," argumentovala Nicholsonová.
Právnou normou tiež chcela dosiahnuť, aby sociálne odkázané deti s najmenej piatimi neospravedlnenými vyučovacími hodinami stratili nasledujúci mesiac nárok na bezplatnú stravu.
Opatrením chcela motivovať deti a ich rodičov k dodržiavaniu povinností a k dôslednému plneniu povinnej školskej dochádzky.
Opozičná poslankyňa tvrdila, že by sa tak zvýšila účelnosť vynaložených finančných prostriedkov a zvýšila motivácia detí k povinnej školskej dochádzke..