Agentúrny servis sme o 21:06 nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Novým kandidátom Smeru na predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) je Ondrej Krajňák (51). Oficiálne ho v piatok navrhli, zvolený má byť na budúci týždeň.
„Diskusia bola pestrá, ale nakoniec konštatujeme zhodu,“ opisuje situáciu v Smere podpredseda poslaneckého klubu Miroslav Číž. Poslanci sa na kandidátovi nevedeli dlho dohodnúť.
Hlavne kvôli obdivovateľom slovenského štátu v klube. Minister školstva Dušan Čaplovič chcel presadiť k totalitnému fašistickému režimu kritického Jána Hlavinku, no nakoniec ustúpil.
„Je zamestnancom ústavu od roku 2004. Má za sebou dokumentárne filmy Prežili sme gulag, Sviečková manifestácia,“ predstavuje Číž ich kandidáta. Na názory na slovenský štát či sochu Svätopluka, pre ktoré stiahli minulý týždeň na poslednú chvíľu Juraja Kalinu, sa ho nepýtali.
Môže byť mierny
Krajňák v piatok nezdvíhal telefón a nereagoval na SMS správu. „Je to dobrý kandidát,“ hovorí Patrik Dubovský, prepustený z ÚPN Ivanom Petranským, ktorý skončil na čele ústavu vo februári.
„Prajem mu, aby našiel odvahu spraviť poriadok hlavne v personálnych otázkach.“ Dubovský si nie je istý, či to Krajňák s jeho dobráckou povahou dokáže . Zmeny neočakáva ani ďalší zamestnanec ústavu, ktorý si neželá byť menovaný.
Krajňák podľa Dubovského pochádza z katolíckej rodiny, ktorá názor neskrývala ani pred rokom 1989. Informácia o jeho otcovi Jozefovi Krajňákovi sa nachádza aj na stránke ÚPN.
Dostal pol roka za to, že v roku 1965 na pohrebe biskupa Vojtaššáka prehovoril na obranu cirkvi a kritizoval, ako komunisti ničia cirkev. Vojtaššáka poznal osobne. Biskup za slovenského štátu podporoval Hlinkovu Slovenskú ľudovú stranu a mal aj protižidovské vyjadrenia.
Krajňák obdivovateľom slovenského štátu nie je, hovorí Dubovský. „Je to presvedčený antikomunista.“
Bránil Petranského
Krajňák sa zastal Petranského, za ktorého éry ústav vydával k slovenskému štátu zhovievavé publikácie. „Na ÚPN sú vyvíjané silné politické tlaky a vždy aj boli. Inštitút vlastní mnoho dokumentov po bývalej Štátnej bezpečnosti. Tieto dokumenty boli vždy dobrým materiálom a formou na vydieranie iných ľudí. Stačí si spomenúť, ako Vladimír Mečiar po novembri '89 z ničoho nič odvolával ministrov. Každá garnitúra má tendenciu 'skrotiť' ÚPN,“ povedal v roku 2011 pre portál webjournal.
Odolávať politickým tlakom sa podľa neho darilo Jánovi Langošovi, ale aj Petranskému. Ako príklad uviedol, že ústav poskytol médiám informácie o preverovaní krádeží Jána Slotu, ktoré vraj spáchal za komunizmu.
„Začal sa ihneď vyvíjať tlak, aby sa ÚPN zrušilo, aby odvolali Petranského. Nakoniec obstál a SNS od neho odtiahla ruky,“ povedal Krajňák.
Dubovský zároveň hovorí aj to, že Krajňák sa pred Petranským zastal dlhoročných zamestnancov, ktorých nedávno prepustil, a už ich aj pozval pracovať naspäť.
Chcel ho Machala?
Za Krajňáka podľa TASR loboval u poslancov aj bývalý poradca premiéra Fica a agent Štátnej bezpečnosti Drahoslav Machala, ktorý na pošte zaútočil na spisovateľa Tomáša Janovica. Číž počul, že SMS od Machalu existovala, ale skôr proti inému kandidátovi ako za Krajňáka.
„Ale mňa touto esemeskou nikto nepoctil.“ KDH, SDKÚ a Most–Híd navrhujú do ÚPN Mariána Gulu. SaS ani OĽaNO nikoho.

Beata
Balogová
