Rezort školstva nechce povedať, či za zbytočný luxus niekto ponesie zodpovednosť.
BRATISLAVA. „Keď sa niekto dostane do funkcie, stáva sa, že s jedlom rastie chuť, a zabudne, čo je to byť radovým občanom.“ Takto v roku 2007 kritizoval Dušan Čaplovič vtedajšieho ministra Jána Mikolaja (SNS) pre kúpu terénneho BMW X3 za 1,3 milióna korún.
Prenájom luxusného Audi A6 za tritisíc eur mesačne na jeho ministerstve teraz Čaplovič odmieta komentovať. Nechcel ani informovať, kto sa v ňom vozil.
Na parkovisku čakala ďalšia limuzína
Kauza audi
- Audi A6 si prenajalo ministerstvo v polovici októbra 2012,
- zmluvu podpísalo s firmou aktéra Gorily Jirka Malchárka,
- autu vybavili právo prednostnej jazdy na jeden rok,
- mesačne prenájom vyšiel zhruba na tritisíc eur,
- zmluvu zrušili predčasne.
„Nebudem odpovedať tým, ktorí už pri mojich odpovediach ich skresľujú a majú svoju vlastnú pravdu predtým, ako sa dozvedia skutočnú pravdu.“ Tak reagoval Čaplovič vo štvrtok počas pracovného výjazdu v Malackách na otázku SME, ktorá sa týkala luxusného prenájmu. Ďalšie otázky nepripustil a ponáhľal sa preč. „Máte pocit, že sme vám neodpovedali?“ bránil ministra jeho hovorca Michal Kaliňák.
Čaplovič bol v Malackách na svojej služobnej limuzíne, v ktorej potom unikal spolu s Kaliňákom. Na parkovisku však čakala aj ďalšia limuzína Audi A6 so šoférom, ktorá takisto patrí ministerstvu školstva. Aké úlohy tam druhé auto plnilo, Kaliňák v piatok nepovedal.
Prednostná jazda
Ministerstvo si od októbra 2012 prenajímalo iné Audi A6 od firmy Jirka Malchárka. Prenájom zrušilo po upozornení SME ku koncu januára. Spolu za auto zaplatilo desaťtisíc eur. Čaplovič vraj o nevýhodnej zmluve nevedel. Zmluvu podpisoval vedúci služobného úradu Ivan Stankovský, ktorý bol za prvej vlády poradcom Čaploviča vo funkcii vicepremiéra. Stankovský od prevalenia kauzy čerpá dovolenku.
Ministerstvo stále neodpovedalo, či za prenájom vyvodí zodpovednosť voči konkrétnej osobe. Nevysvetlilo ani, načo malo auto od polície špeciálne povolenie na prednostnú jazdu.
Premiér Robert Fico v roku 2010 v rámci debaty o obmedzení poslaneckej imunity vyhlásil, že v takom prípade by bolo potrebné aj zrušenie práva prednostnej jazdy všetkým politikom. Kauzu prenajatého auta u Čaploviča teraz odmieta Fico komentovať.
Najskôr ministerstvo tvrdilo, že audi bolo pre najvyšších predstaviteľov rezortu. Neskôr Kaliňák opravil, že ho využívali viacerí zamestnanci vrátane odboru, ktorému on šéfuje.
Učitelia pomôžu
Potrebu prenajať audi v čase, keď učitelia štrajkovali za viac peňazí pre školy, vysvetlil rezort tak, že vlastný autopark má zastaraný. Išlo vraj o dočasné riešenie, kým sa nekúpia nové vozidlá.
Vozový park rezortu teraz začali preverovať nespokojní učitelia. Je to v rámci ich pripravovanej kampane „Vláda tvrdí, že nie sú peniaze, tak jej ich učitelia pomôžu nájsť“.
Údaje zatiaľ nemajú kompletné. Podľa faktúr a objednávok zverejnených na internete zrátali, že ministerstvo má k dispozícii sedem vozidiel AUDI A6. V priemere majú najazdených štyristopäťdesiattisíc kilometrov.
„Do ich údržby ministerstvo vrazilo v roku 2012 spolu 43 547 eur,“ hovorí učiteľ Vladimír Crmoman zo Spojenej školy Novohradská v Bratislave. O hospodárnosti pri spravovaní ministerských áut sa podľa neho nedá hovoriť.
Na údržbu vozového parku rezortu, pozostávajúceho spolu z tridsiatich áut, išlo vlani 128 447 eur. Okrem limuzín audi majú aj Mercedes 320 E z roku 2006 a dva passaty. Najstaršie sú dve mazdy z rokov 1998 a 1999.
BMW zmizlo
Mikolajovo BMW, ktoré Čaplovič kritizoval, v učiteľskom zozname chýba. Čo sa s ním stalo, ministerstvo v piatok nepovedalo. Mikolaj tvrdí, že keď v roku 2010 z funkcie odchádzal, auto tam bolo. „Ale to už bolo dávno. Možno ho už vyradili.“
Limuzína rozdeľuje odborárov
Nové školské odbory prenájom audi u Čaploviča pobúril. Staré odbory sú zdržanlivé.
BRATISLAVA. „Je to výsmech všetkým, ktorí drú a zarobia smiešne peniaze,“ hovorí líder Nových školských odborov, učiteľ z Levíc Ľudovít Sebelédi (na snímke TASR) o prenájme luxusného Audi A6 na ministerstve školstva.
Dušan Čaplovič mal podľa neho odísť z funkcie ministra hneď, ako vyšlo najavo, že jeho úrad využíva limuzínu od firmy Jirka Malchárka. „V krajinách, kde funguje demokracia, sa po takomto čomsi odstupuje.“
Konkurenčné školské odbory, ktoré fungujú od 90. rokov, nekomentovali prenájom auta, ktoré ministerstvo dohodlo v čase štrajku učiteľov za vyššie platy. „Toto sú politické šťuchance do rebier, ne〜chcem sa do toho zapájať,“ reagoval Martin Maták, podpredseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy.
Problémy učiteľov podľa Matáka nerieši rozoberanie, koľko ministerstvo dalo za požičanie audi či koňaky v darčekovom balení. Vlani kúpilo 36 fliaš po 132 eur. „Zaujímajú nás iné veci, treba meniť legislatívu.“
Rétorika odborov sa rozchádzala aj počas minuloročného štrajku. Sebelédi vyčítal svojim konkurentom, že pokazili štrajk, keď rozhodli o jeho prerušení skôr, než vláda vyhovela požiadavke zvýšiť platy o desať percent. Šéf nových odborov vravel o zrade učiteľov a podporil štafetový štrajk .
Obe organizácie mlčia, ako štrajk ovplyvnil počet ich členov.

Beata
Balogová
